Güncel

BÜŞRA BAHADIR; "ÇOCUKLARIN BESLENMELERİNİN EĞİTİMDE BÜYÜK BİR FAKTÖR"

BÜŞRA BAHADIR; "ÇOCUKLARIN BESLENMELERİNİN EĞİTİMDE BÜYÜK BİR FAKTÖR"

Okunma: 255

7 Eylül 2021 16:03
-A

+A

Diyetisyen Büşra Bahadır uzun bir süre  evde eğitim gören çocukların istem dışı da olsa beslenmelerde bir takım aksaklıkların olduğu ve okullarında açılması ile çocukların  beslenmelerinin eğitimde  büyük bir faktör oluşturduğunu dile getirdi.
Diyetisyen Büşra  Bahadır, gazetemize özel yaptığı açıklamada  Beslenme alışkanlıkları bebeklikten hatta anne karnından itibaren oluşmaya başladığını bildirdi.
Bahadır,Bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir. Çocuklar diğer konularda da olduğu gibi beslenme alışkanlığı konusunda da aileden son derece etkilenmektedir.Ailenin çocuğu besleme şekli,ebeveynlerin yemekteki rol modeli,sosyal yaşam,reklamlar,arkadaş çevresi,okul gibi faktörler çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarında önemli bir rol oynamaktadır.Anne ve babanın söylediklerinden çok kendilerinin davranışları daha çok etkili olmaktadır.Dolayısıyla ilk beslenme alışkanlığının oluştuğu ortam olan ailelere büyük bir rol düşmektedir.Bu konuda anne ve babalara öneriler verirsek;
ABUR-CUBURDAN UZAK BESLENME PLANI OLUŞTURUN
Diyetisyen Büşra Bahadır,Beslenme çantalarına hazır katkılı besinler yerine evde yapılmış ürünleri eklemeye çalışın ve bunları yaparken kendilerinden de yardım alın.Hazır kekler yerine evde birlikte eğlenceli sağlıklı kekler yapın.
Gıda katkı maddesi yoğun şeker içeriği  ve renklendirici eklentisiyle yapılmış hazır meyve suları yerine taze meyve sularını tercih edin.
Okul kantinlerinde  veya çevrelerinde  açıkta satılan,içeriği  belli olmayan  besinler yerine evde hazırlanmış veya içeriği sağlıklı besinleri tüketmesini sağlayın.
VİTAMİN-MİNERAL TAKVİYELERİNDEN KAÇININ
Bahadır,Çocuklarınızın  severek tükettiği,mevsimine uygun taze sebze-meyve ve yiyecekleri çoçuklarınızla birlikte hazırlamaya özen gösterin.
Çocuklarımızın vitamin ve mineral ihtiyaçları doğal yollardan karşılanmalı, bitkisel dahi olsa doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç ve takviye kullanmayın.
ISRAR ETMEYİN
Bahadır,Sevmediği besinler konusunda ısrar etmeyip, aynı gruptaki benzer besinlerden verin. Çocuklarla beraber renkli eğlenceli tabaklar oluşturarak farklı yemediği besinleri tüketmeye teşvik edin.
BESİNLERİ YASAKLAMAYIN
Bahadır, Hepimizde olduğu gibi çocuklarda yasaklanan besinlere  olan ilgileri artacaktır,sizin bilginiz dahilinde olmadan yasaklı olduğu için  ilk fırsatta bu besinleri tüketmek isteyebilirler.Yasaklar yerine çocuklarınıza,bu besinlerin alternatiflerini sunun.
UYKU
Uyku düzeni ile çocuklarımızı hastalıklardan koruyabiliriz.Düzenli ve yeterli uyku ile hormanal sistem daha düzgün çalışacak, büyüme ve gelişmeleri olumlu olarak etkilenecektir.
PORSİYON KONTROLÜ
Bahadır,Yiyecekleri tabağına gereksinmesinden fazla konulmamalıdır.Yetişkinlerin porsiyon ölçüsü ile çocuklarınki çok farklıdır. Yetişkinler bir çocuğun yiyebileceği miktarı yedikleri zaman doymadıkları için, çocuklarının da doymadıklarını düşünürler.Her bireyin ihtiyaçları farklı olduğu gibi her çocuk içinde farklıdır.
YEME ALIŞKANLIĞI
Bahadır,Çocuğun gelişimi için kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır.Anne ve babanın yedirme için ısrarları, ödüllendirme, ceza verme gibi yemek yeme sürecini vurgulayan tutumları çocuğun yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku