Güncel

Camiler Mukabele Halkalarıyla Renkleniyor

Camiler Mukabele Halkalarıyla Renkleniyor

11 Mayıs 2019 07:38
-A

+A

 

​On bir ayın sultanı ramazanın gelmesiyle birlikte camilerde düzenlenen mukabele programına Kırşehir'de halkı yoğun ilgi gösteriyor.Kur'an-ı Kerim ayı olarak bilinen ramazanda, Kırşehir'de bütün camilerde en az bir vakit okunan mukabeleye halk, yoğun ilgi gösteriyor. Toplu şekilde Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla oluşan manevi atmosfer, kalplere huzur veriyor.Camilerde genellikle öğle namazı sonrası okunan mukabelelere, genç, yaşlı herkesin yoğun ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı.Camilerde imamlar ve hafızlar Kur'an-ı Kerim'i sesli olarak okurken, mukabeleye katılan cemaat ise okunan yeri takip ediyor. Okumayı bilmeyenler ise okunan Kur’an-ı dinliyor. Yaklaşık 45 dakika süren cüzün okunmasıyla o günkü mukabele sona ererken halk, Kur'an mukabelesinin ardından kişisel ibadetlerini yerine getirmeye devam ediyor.Mukabele halkalarına katılan Kırşehirliler, toplu olarak Kur'an okumanın heyecanını yaşadıklarını belirttiler.“KUR’AN BEREKETTİR”
Her ramazanda mukabele halkalarına katıldığını ifade eden İnayet Oğuz, “Her ramazanda mukabeleye katılıyorum. İnşallah bir ay boyunca her gün mukabeleye katılarak Kur’an-ı tamamlamaya çalışacağız. Kur’an berekettir. Mukabele Peygamberimiz ile Cebrail’den gelen bir şiardır. Çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.
“MUKABELEYİ DİNLEMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGUDUR”
Cami cemaatinden Hüseyin Atasoy ise şunları söyledi: “İbadet için camiye geliyorum. Okunan Kur’an-ı dinliyorum. Bu ay on bir ayın sultanıdır ve biz Müslümanlar için çok değerlidir. Burada mukabeleyi dinlemek çok güzel bir duygudur.”Tüm Müslümanların Kur’dan faydalanması gerektiğine işaret edenHüseyin Atasoy, “Bu mübarek ayda Kur’an-ı okuyup, dinlemek herkese nasip olmaz. Bu ay çok değerli bir aydır. Bu ayda iman artmaktadır. Özellikle camide Kur’an okunması çok güzeldir. Kur’an’dan daha güzel bir şey var mı? 80 milyon Türkiye halkı Kur’an’dan faydalanmalıdır.” dedi.
“KUR’AN, HEM DÜNYA HEM DE AHİRETİN YOL GÖSTERİCİSİDİR”
Her ramazanda Kur’an halkalarına katıldığını söyleyen Hüseyin Atasoy da şunları kaydetti: “Ramazanda Kur’an okumak büyük bir nimettir. Kur’an hem dünya hem de ahiretin yol göstericisidir. Kur’an dünya ve ahiretimiz için bir menfaattir. Kur’an-ı dinlemeliyiz. Kur’an-ı dinleyenler onun ortaklarıdırlar. Kur’an’a saygı gösterenler Allah’a, Peygambere saygı göstermiş gibiler. Kur’an bizlere ahirette şahitlik edecektir. Mukabelede emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku