Güncel

CEVİZ FESTİVALİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

CEVİZ FESTİVALİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

7 Eylül 2018 07:06
-A

+A

        Bu sene 27. gerçekleştirilecek olan Ceviz Festivalinde 5, 6 ve 7 Ekim tarihlerinde yapılacak olan festivalde 6 ünlü sanatçı konser verecek.Ceviz konulu panel ve yarışmalarında geleneksel hale geldiği Ceviz Kültür ve Sanat Festival hakkında açıklamalarda bulunan Kaman ilçe Belediye Başkanı Erhan Talu, "Her yıl daha çok görkemli ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalıştığımız festivalimizle ilçemizi ve cevizimizi tüm dünyaya duyurmak için çalışıyoruz”dedi.
Kaman Belediyesi tarafından 1989 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk haftasında geleneksel olarak gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 27.si bu yıl 6-7 Ekim 2018 tarihlerinde iki gün olarak gerçekleştirilecek.
Adı ve tadıyla dünyaca meşhur olmasının yanı sıra ilçemiz için en önemli gelir kaynaklarından biri durumundaki meşhur Kaman Cevizimizin pazar payının artırılması ve ilçemizin tanıtılması amacıyla 29 yıl önce büyük umutlarla başlatılan Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalimiz içeriğindeki cevizcilik konulu seminerler, özendirici yarışmalar, ceviz satış stantları ile kültür ve eğlence bölümleriyle Kaman halkına ve Kaman Cevizine çok şeyler kattı.
Deprem, don ve tolu felaketi ile terör olaylarına verdiğimiz yüzlerce şehidimizin acısı gibi nedenlerle birçok kez iptal edilmek zorunda kalınan festivalimiz, siyasi çekişmeler ve idarecilerimizin de sahipsizliği ile birlikte birleşince son yıllarda adeta Çarşamba pazarından farksız, hiçbir etkinliğin olmadığı ceviz satışına dönmesi ilçemize dışarıdan ceviz ve yerel ürünler almaya gelen binlerce kişinin ayağını geriye çekmesine neden olmuştu.
Bu kısır döngüyü kırmak ve Ceviz Festivalimizi önceki şaşalı günlerine döndürülmesinde Kaman Belediyesinin olduğu kadar ilçemizin yöneticileri, siyasileri, sivil toplum kuruluşları ve ceviz üreticilerinin de bir sorumluğu olduğunu düşünen Kaman halkı tüm ilgilileri el birliği ile ilçemize ve festivalimize sahip çıkmaya davet etmekteler.
KINIK VE GÜNEY KONSERİ
Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalini eski günlerine döndürmek için son yıllarda tüm imkânlarını seferber ettiklerini dile getiren Belediye Başkanı Erhan Talu, “Son yıllarda yaşanan doğa ve terör olayları gibi olumsuzluklar nedeniyle festival programını ya komple iptal ettik ya da eğlence bölümlerini kaldırmıştık. Takdir edersiniz ki, eğlence bölümleri olmadan sadece satış ve tanıtım için büyük kalabalıkları toplamak mümkün olmuyor.
Halkımızın ve ceviz üreticilerimizin taleplerinin yanı sıra ilçemizin tek ve önemli sosyal etkinliği olan festivalimize gereken önemin verilmesi amacıyla sıkı bir çalışma başlattık. Tertip komitemizle birlikte ilçemize yakışır bir festival yapmak için çalışıyoruz. Bu yıl 6-7 Ekim tarihlerinde 2 gün olarak 27.sını gerçekleştireceğimiz Ceviz Festivalimizin ilk gününde Ali Kınık ve ikinci gününde ise Yusuf Güney konserleri yer alacak. İki gün boyunca sürpriz etkinliklerimizin yanı sıra sürpriz sanatçılarımızda olacak. Kaman’ımızın olmazsa olmazlarından davul-zurna gösterileri ve mahalli sanatçılarımızın yer alacağı festival etkinlikleri kapsamında ceviz ve yerel ürünler stantları da açılacaktır. Ayrıca, Kaman Belediyemizin yeni hizmet binası ile birlikte belediyemiz tarafından gerçekleştirilen hizmetlerinde de toplu açılış töreni gerçekleştirilecektir,” dedi.
“HEMŞERİLERİMİN EV SAHİPLİĞİ YAPMASINI İSTİYORUM”
Tüm Kamanlıları ve İlimiz halkını Festivale davet eden Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, “Tüm Kamanlı hemşerilerimi festivalimize sahip çıkarak ev sahipliği yapmasını bekliyor, ünlü Kaman Cevizimizin tanıtılmasına ve pazar payının artırılmasına katkı sağlamalarını istiyorum. Festival için çok sayıda siyasetçi, bürokrat, iş adamı ve hemşerimizi ilçemize davet edeceğiz. Hemşerilerimize unutulmaz bir festival yaşatacağız”
CEVİZİN ANAVATANI KAMAN
Kaman, ceviz cenneti olacak diyen Talu, “Kaman, Milli Mücadeleye olağanüstü bir güç ve destek vermiş bir ilçemizdir. Kaman deyince de aklımıza ceviz gelmektedir. Kaman cevizi mücevherdir. Cevizin bol bulunduğu bu toprakları altyapısıyla daha verimli bir hale getirme gayretindeyiz. Ceviz, en büyük protein kaynaklarından biridir. Kalp hastalıkları, damar sertliği, kolesterol gibi hastalıklarda da ilaç olarak kullanılmaktadır. Ağacından, yaprağından, meyvesinden her şeyinden faydalanılıyor. Susuz yerde ceviz kolay kolay yetişmez. İnanıyorum ki Kaman, ceviz cenneti olacaktır. Hazırlıklarına başladığımız festivalimize herkesi davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
CEVİZE DENETİM İSTENİYOR
Son yıllarda yaşanan don olayları sonucu kısıtlı gerçekleşen Kaman Cevizi üretimi nedeniyle başka yerlerden menşei belli olmayan ceviz getirilmesinin beklendiğini belirten Kaman Cevizi üreticilerimiz, Kaman’da üretilen Kaman Cevizi ve diğer türlerin haricinde başka illerden ve ithal olarak getirilen ürünlerin “Kaman Cevizi” adı altında ilçemizde ve özellikle festival tezgâhlarında satılmasının denetlenmesini ve engellenmesini istiyor.
Kaman Cevizi Üreticilerinin ayrı bir kimlikle belirlenmesini talep eden ve kimsenin ticaretine karşı olmadıklarını vurgulayan üreticilerimiz, “Ceviz satışına değil, yerli Kaman Cevizi olmayan ürünlerin ‘Kaman Cevizi’ adıyla satılmasına karşıyız. Bu durum engellenmediği takdirde Kaman ilçemizin ve ünlü Cevizimizin adı lekelenebileceği gibi pazar payını da kaybetme tehlikesi söz konusu. Şayet başka yerden getirilen cevizlerin satışına izin verilecekse en azından nereden geldiğinin fiyat etiketlerinde ve tezgâhlarda görülür bir şekilde yazılması sağlanmalı ve dışarıdan getirilen cevizlerin başka bir alanda satışına izin verilmelidir,” diyerek taleplerinin yetkililere iletilmesini istemekteler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku