Güncel

CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN HÜKÜMETİN TARIMSAL ÜRETİMDE UYGULAMAKTA OLDUĞU YANLIŞ POLİTİKALARI TBMM'DE GÜNDEME GETİRDİ

CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN HÜKÜMETİN TARIMSAL ÜRETİMDE UYGULAMAKTA OLDUĞU YANLIŞ POLİTİKALARI TBMM'DE GÜNDEME GETİRDİ

Okunma: 142

23 Ekim 2020 17:43
-A

+A


 
CHP Kırşehir Milletvekili Metin İLHAN, tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve geçiminin tamamını bu işten elde eden vatandaşın tarımsal üretimin her bir ayağında yaşadığı sıkıntılar ile hükümetin tarımsal üretime ilişkin uygulamakta olduğu yanlış politikaları TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirdi.
 İLHAN: "KIRŞEHİR'DEKİ DEVLET DESTEKLERİ OLDUKÇA YETERSİZ..."
 İLHAN, hükümetin tarımsal üretim ile ilgili yanlış politikalarının Kırşehir çiftçisini iflas noktasına getirdiğini belirterek devlet desteklerinin oldukça yetersiz olduğuna değindi ve pandemi sürecinde sunulan tohum hibe desteğinden Kırşehir'in sadece 2 ürün için ve çok yetersiz miktarda yararlanabildiği örneğini verdi.
 Diğer taraftan İLHAN, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonucu artan maliyet ve nakliye girdilerinin de pancar üreticilerini mağdur ettiğini vurguladı.
 BESİ ÇİFTLİKLERİ BOŞ KALMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYADIR.
 Kırşehir ekonomisine yıllık yaklaşık 1 milyar lira gibi çok önemli bir katma değer sağlayan besi çiftliklerinin de ekonomik darboğaz sebebiyle çok zor günler yaşadığını dile getiren İLHAN, üreticilerin milyonluk besi çiftliklerinin boş kalması tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun, süt üreticilerinin de ineklerini kesmek zorunda kaldığının altını çizerek besicilerin sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri üretmek adına meclis başkanlığına sunduğu araştırma önergesinin de hala gündeme bile gelmediğini sözlerine ekledi.
 CHP Milletvekili İLHAN, hükümetin can çekişen Kırşehir çiftçisini görmesinin ve ivedilikle destek olmasının büyük önem arz ettiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.
Hükûmetin tarımsal üretimle ilgili yanlış politikaları Kırşehir çiftçisini ne yazık ki iflas noktasına getirmiştir ayrıca devlet destekleri oldukça yetersizdir. Örneğin, pandemi sürecinde sunulan tohum hibe desteğinden Kırşehir sadece iki ürün için ve çok yetersiz bir miktarda yararlanabilmiştir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonucu artan maliyet ve nakliye girdileri de pancar üreticilerimizi mağdur etmiştir. Kırşehir ekonomisine yıllık yaklaşık 1 milyar gibi çok önemli bir katma değer sağlayan besi çiftlikleri de ekonomik darboğaz sebebiyle çok zor günler yaşamaktadır. Üreticilerimiz milyonluk besi çiftliklerinin boş kalması tehlikesiyle karşı karşıyadır. Süt üreticileri de ineklerini kesmek zorunda kalmakta. Besicilerimizin sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri üretmek adına Meclis Başkanlığına sunduğumuz araştırma önergemiz de hâlâ gündeme bile gelmemiştir.
 Hükûmetin can çekişen Kırşehir çiftçisini görmesi ve ivedilikle destek olması büyük önem arz etmektedir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku