Güncel

CHP MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN; “Et besiciliği sektörü günden güne daralmakta”

CHP MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN; “Et besiciliği sektörü günden güne daralmakta”

Okunma: 186

23 Ocak 2020 07:00
-A

+A

 

Son yıllarda ülke genelinde et ithalatında  azalma olduğu nedeni ile yurt dışından ihracat yapılamaya başlaması ve üeticilere  yeterli desteğin olmadığından ülkemizde daralma söz konusu oldu. Konu ile  açıklamada bulunan CHP Milletvekili Metin İlhan meclise önerge sundu ;Ülkemiz maalesef birçok alanda olduğu gibi gıda tedariğinde de dışa bağımlılıktan kurtulamamaktadır. Et üreticileri gereken desteği alamamakta ve gün geçtikçe de sektörde daralma ve iflaslarda artış gözlenmektedir. İthal et ile bu duruma geçici çözüm bulmaya çalışan hükümet, bu sektör ile ilgili tüm bileşenleri planlama aşamasında saf dışı bırakmış; böylece başta et üreticileri olmak üzere besiciliğe bağlı diğer tüm sektörlere de ciddi bir darbe vurulmasına neden olmuştur.
 Et ve süt kurumunun kesim fiyatının altında birkaç firmaya piyasa koşullarının altında et vermesi, et piyasasındaki tüccarların ve komisyoncuların kısa ve orta vadeli manipülatif hareketleri, üreticiyi oldukça güç durumda bıraktı ve dolayısıyla tüketiciyi de olumsuz etkiledi. Et besiciliği sektörü bu sebeple günden güne daralmakta ve büyük yatırımların yapıldığı besi çiftliklerinin durumu oldukça kötü hale gelmektedir.
Temel ekonomik potansiyeli tarım ve hayvancılık olan Kırşehir'in en önemli katma değer ekonomik getirisi de son 10 yılda büyükbaş besi hayvancılığı olmuştur. Besi çiftlikleri modern ve daha kullanılışlı hale getirilmiş ve böylece özellikle büyükşehirlerde marka değeri olan "Kırşehir eti" gün geçtikçe sektörde daha fazla talep almış ve yer bulmuştur. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz ve kötü ekonomi yönetimi şehrimizde en çok besicilik sektörü üzerinde etkisini göstermiştir. Kırşehir diğer alanlarda olduğu gibi bu durumdan da oldukça kötü etkilenmiştir. Çok büyük emek ve paralar harcanan milyonluk besi çiftlikleri iflasla yüzü yüze kalmış hatta bazı trajik intihar vakaları bile yaşanmıştır.
Kırşehir'in temel ekonomik kaynaklarından olan besicilik sektörünün gelişmesi ve mevcut yatırımların heba olmaması, sektörel bazda ekonomik çöküşe yol açan nedenlerin belirlenmesi, bu alanda gelişme sağlanması ve gerekli çalışmaların yapılması için Anayasanın 98'inci ve İçtüzüğün 104 ve 105'inci Maddeleri gereği ekte sunulan gerekçe çerçevesinde Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku