Güncel

Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Okunma: 382

30 Ekim 2021 16:36
-A

+A

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

28 Ekim Perşembe günü saat 13:00’te Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Cuma günü saat 09:30’da Valilik Makamında Vali İbrahim Akın’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına tebrikleri kabulü ile devam etti.
Saat 10.00’da Cacabey Meydanında Vali İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun halkı selamlamasıyla başlayan Cumhuriyetimizin 98. Yılı törenlerine Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Sabuncuoğlu, Kirşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Baro Başkanı Av. Onur Çanta, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Sadık Gülecen, ilimiz protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaşımız katıldı.
İstiklal Marşımızın okunmasından sonra bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın Cumhuriyetle taçlandırıldığı günün 98. yıldönümünü milletçe kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşadığımızı söyledi.
Milletçe büyük yokluklarla mücadele ederek sürdürdüğümüz Kurtuluş Savaşı’nın tarihimizin en zor fakat sonucu itibariyle kazandığımız en büyük zaferlerden birisi olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Bağımsız bir devlet olma mücadelesinin verildiği bu dönemde milletimiz tek vücut olmuş ve bu mücadeleyi kazanmak için tüm imkânlarını seferber etmiştir.
Verilen büyük mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk, yeni devletin yönetim şeklini, ‘Türk Milletinin Karakterine En Uygun Yönetim Biçimi’ olarak tarif ettiği Cumhuriyet rejimi ile taçlandırmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile milletimiz, kendi kaderi üzerinde kimsenin söz sahibi olamayacağını ve şartlar ne olursa olsun iradesini çiğnetmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Tam bağımsızlık ve milli egemenliğe dayanan Cumhuriyet yönetimi, ülkemizin gelişmesinin önündeki engelleri bir bir kaldırarak demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün, huzur ve güven içerisinde yaşamamızın en büyük teminatı olmuştur. Bu sebeple Cumhuriyet, genç nesillerin iyi bir geleceğe sahip olması için canı pahasına mücadele vermiş ecdadımızın bizlere bıraktığı en kıymetli ve en büyük mirastır.” dedi.
Ülkemizin geçmişte olduğu gibi bugün de büyük atılımlar gerçekleştirerek bölgesinde ve dünyada güç unsuru olarak söz sahibi olmaya devam ettiğini ifade eden Vali İbrahim Akın, “Ülkemizin geleceği, milletimizin huzur ve refahı için çalışmaya, insani ve evrensel değerlerin savunulmasına öncülük etmeye, her zaman barış ve adaletten yana olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin kurulma aşamasında olduğu gibi bugün de devletimizin kalkınmasından ve güçlenmesinden rahatsız olan şer odakları birlik ve beraberliğimizi bozmak için bölücü ve yıkıcı faaliyetlerine devam etmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki; Bu millet Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz Darbe girişiminde iç ve dış mihraklara gereken cevabı nasıl verdiyse bundan sonra da ülkemizin içinde ve sınırlarımız dışında milli varlığımızı tehdit eden her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir. Aziz milletimiz, sahip olduğu genç nüfusu, her geçen gün gelişen ekonomisi ve güçlü ordusu ile bu topraklarda ilelebet yaşamaya, şanlı tarihi ve kadim kültürü ile geleceğe emin adımlarla yürümeye devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkemizin kuruluşu ve bölünmez bütünlüğünün korunması için canını hiç düşünmeden feda eden şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum. Kırşehirli hemşerilerimizin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramını içtenlikle kutluyorum.” şeklinde konuştu.
Mehtaran Bölüğü konseri ile devam eden kutlamalarda, öğrenciler tarafından şiirler okunarak, halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verildiği 98. Yıl kutlamaları Tören Geçişi ile sona erdi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında akşam saat 19.00’da Askerlik Şubesi önünden başlayıp Cacabey Meydanına kadar devam edecek olan Fener Alayının ardından Vali İbrahim Akın ve Eşi tarafından Kabul Töreni düzenlenecek.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku