Güncel

CUMHURİYETİMİZ 95 YAŞINDA

CUMHURİYETİMİZ 95 YAŞINDA

29 Ekim 2018 07:25
-A

+A

  Türk Ulusu için en önemli günlerinden biri 29 Ekim'dir. Cumhuriyetimizin kuruluşunu simgeleyen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı her yıl coşkuyla kutlandı ve kutlanmaya devam ediyor. Kırşehir dahil 81 il genelinde Cumhuriyetimizin 95.yılı coşku ile pazar günü kutlanmaya başladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 95. yılı 28 Ekim Pazar günü saat 13.00'te  kutlanmaya başlayarek bugün son bulacak.  Çelenk sunma töreni Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı önünde sunuldu. Bugün Kutlama Töreni (29 Ekim 2018 Pazartesi Saat: 10.00 - Cacabey Meydanı);İl Jandarma Komutanlığı Tören Kıtası, Ahi Evran Üniversitesi ile belirlenecek okul öğrencileri ve törene katılacak diğer birimler en geç saat 09.45 ’ te Tören alanında yerlerini almış olacaklardır.Halkın tören alanına yerleşme düzeni, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, proto-kol tribünü oturma düzeni ise Özel Kalem Müdürlüğü ile İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü işbirliğiyle sağlanacaktır.Saat 10.00' da Vali İbrahim Akın, beraberinde Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci olduğu halde törene katılanların bayramını kutlayacaklardır. Kutlamadan sonra Vali İbrahim Akın ve beraberindekilerin Şeref Tribünündeki yerini almalarıyla İstiklal Marşı ile bayrağımız göndere çekilecektir.Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemini belirten konuşma Vali İbrahim Akın tarafından yapılacaktır. İki öğrenci tarafından Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirler okunacaktır.Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir.Belediye Başkanlığı Mehteran Bölüğü tarafından marşlar sunulacaktır.İl Jandarma Komutanlığı Tören Kıtası, Gaziler, Üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü'nce belirlenecek okul öğrencileri, Gençlik Merkezi öğrencileri, halk oyunları ekipleri, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi bando takımı eşliğinde merasim yönetmeliğine uygun olarak Tören Geçişi yapacaklardır.Törenlerin sunuculuğunu Merkez Yunus Emre Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Oğuz ARTIM, Vahide-Hüseyin Karahan Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni ErçinAKSOY yapacaklardır.
Törenlerin yöneticiliğini Oğuz ARTIM, yardımcılığını ise Harun YILDIRIM, Kaan EROĞLU, Deniz KOÇAK, Gökhan GÖKBULUT, Mehmet KÖROĞLU, Mehmet DEMİRYÜREK, Özlem ÖZKARA, Sevgi DEDE veTuncerALTAŞ yapacaktır.
Bu program görevliler için emir, sayın halkımız için davetiye yerine geçerlidir. Bu çok özel gün için gerek öğrencilerimiz gerek bugünün hassasiyetini bilenler adına en güzel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirlerini ve bayramın anlam ve önemini anlatan şiirler ve makaleler okuyacak.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ANLAM VE ÖNEMİ
Osmanlı İmparatorluğu’nda, ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914′te başlayan Birinci Dünya Savaşı’na dünyanın belli başlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Ulusuna inanan, güvenen Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919′da Samsun’a geldi. Erzurum’da, Sıvas’ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa “Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır.” diyordu. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bir yandan efeler, dadaşlar, seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.
Tahtını, rahatını düşünen padişah, yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti.
İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923′te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923′te Ankara Başkent oldu. Atatürk ; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra, çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı. Onlara , “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” Dedi.
29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti.
Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet’in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.
Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet’i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın ödevidir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku