Güncel

DGS PUANLARI HESAPLANMADI, BİNLERCE ADAY MAĞDUR EDİLDİ

DGS PUANLARI HESAPLANMADI, BİNLERCE ADAY MAĞDUR EDİLDİ

27 Ağustos 2018 07:32
-A

+A

     Üniversitelerin iki yıllık bölümlerinden mezun olanların dört yıllık lisans programlarına geçiş yapmak umuduyla girdikleri Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) yüz binlerce adayın puanı ve başarı sırası hesaplanmadı. Binlerce Öğrencinin, “Bir Puan” Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de Binlerce öğrencinin, ÖSYM’nin DGS’de 0,5 Puan Şartından Dolayı Puanı Hesaplanmadı.
Kırşehir başta olmak üzere 81 ilde Binlerce öğrenci ÖSYM’nin DGS sonuçlarını açıklamasının ardından mağduriyet yaşadı. ÖSYM’nin DGS’de 0.5 Puan Şartından Dolayı Binlerce Adayın Puanı Hesaplanmadı. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM, 2018 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Sonuçlarını açıklamasının ardından Sonuçların açıklanmasının ardından daha önceden kaldırılması yönünde talep oluşturulan 0.5 puan kuralı nedeniyle Kırşehir başta olmak üzere 81 ilde sınava giren ve 2 yıllık okudukları bölümleri tamamlamanın hayalini kuran çok sayıda adayın puanı hesaplanmadı.
 
Değiştirilen üniversiteye geçiş sistemiyle birlikte uygulamaya konulan 0,5 ham puan kuralı bu yıl ilk kez DGS’de de uygulandı. Kurala göre, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan sınavda puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe ve Matematik testlerinden en az 0,5 ham puan alması gereken adaylar, kuraldan haberdar olmadıkları için başarısız olduklarını düşündükleri testlerde kalem oynatmadı.
ÖSYM adaylar tarafından yapılan talepleri dikkate almadı ve 0.5 puan şartına takılan adayların puanlarını hesaplamadı. Bu konuda sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunan 8.5 puan şartı mağduru adaylar ise seslerini duyurmaya çalıştılar.
Adaylar karşı karşıya geldi
Matematik ve Türkçe testlerinden 0.5 ham puan alamayan adaylar, sonuçlarına bakmak için sisteme girdiğinde puanlarının hesaplanmadığını öğrendi. Ham puan kuralına takılan binlerce adayın sonuç ekranında yalnızca testlere verilen doğru ve yanlış yanıtların sayısı yer aldı.
Ham puan kurallarının değiştirilmesi yönündeki talepler, sosyal medyada adaylar arasında tartışmalara neden oldu. Puanı hesaplanmayan adaylar, kuraldan haberleri olmadığını ve kuralın değiştirilmesi ya da kaldırılması gerektiğini savunurken diğer adaylar ise kuralın kılavuzda yer aldığını belirterek kaldırılmamasını istedi.
Bir kural yüzünden 1 yılının heba olmasına mı yanayım, o kadar çalışıp yaptığım doğrularımın da bir kural yüzünden heba olmasına mı şeklinde sitemlerini dile getiren Kırşehirli ÖSYM mağdurları, “ilahiyat ile sağlıkta sınavsız lisans tamamla getirin sınava giren adayın puanını hesaplamayın. Bizi mahvettiler gözetmen bile söylemedi birçok kişinin haberi bile yok. Bizi Böyle saçmalıklarla İntihar eşiğine getirdiler. Sonra bunca psikolojisi bozuk insan nerden çıkıyor diyorlar. Hakkımızı hiç bir zaman ödeyemeyin inşallah. Bir puan için bir yılımız boşa gitti” şeklinde mağduriyetlerini dile getirdiler.
“Hayalleri yıkan sistem”
Puanı hesaplanmayan bazı adaylar, tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:
»Emeğimiz emanetiniz miydi? Soruyorum size yazık günah değil mi bizlere? Bu kadar insan mağdur edilir mi? AÖF tercihi bile yapamayacağız.
»Matematikte 50 soruda 50 netim var ama Türkçe yapmadığım için puanım hesaplanmamış. Akla mantığa sığacak gibi değil. Bu yanlış düzeltilsin.
»Son dakika değiştirilen sistem kabul edilemez. Uygulama seneye geçerli sayılsın.
»Bir ülke düşünün, okumak için can atan öğrenciler, hayallerini yıkmaya çalışan bir sistem.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku