Güncel

DİLENCİLER SORUN OLMAYA BAŞLADI

DİLENCİLER SORUN OLMAYA BAŞLADI

9 Temmuz 2018 07:17
-A

+A

  Artan dilenci sayısı bölgelerdeki esnafı canından bezdirdi. Esnaf yetkili kurumların bu problemi çözmesini istiyor.
Kırşehir'de en işlek yerlerinden olan merkez de Ankara Caddesi ve Terme Caddesi çevresinde dolanan ve oturan dilenciler, giderek sorun olmaya başladı. Zaman zaman dilenciler ile bölge esnafının karşı karşıya geldiği alanlarda Belediye Zabıtaları, dilencilerin toplanması yada müdahale edilmesi konusunda yetersiz kalıyor. Esnaf, dilencilerin toplanması için Belediyelere seslenerek, sorunun çözülmesini istedi. Farklı yöntemlere başvuruyorlar
Birçoğunun il dışından geldikleri ve dilenciliği meslek edindikleri gözlenen dilenciler arasında en dikkat çeken noktalardan biri de, duyguları istismar etmek için geliştirdikleri yöntemler. Bölgede dilenenler kendilerine engelli, hasta, yaralı, kimsesiz, öksüz ve yetim görüntüsü veriyor. Kimi dilenciler ise, işi daha da ilerleterek kendilerine Suriyeli görüntüsü veriyor. Duygu sömürüsü yapan dilenciler özellikle çocukları kullanarak işlerini yürütüyorlar.
Suriyeli gibi davranıyorlar
Gündüz saatlerinde daha çok Suriye'den kaçmak zorunda kalan mültecilerin, gece ise ağırlıkla yerli dilencilerin sokaklara çıktığını belirten bölge esnafı, “Gün boyu sürekli dilencilerle karşılaşıyoruz. Bu durum, çözülmesi gereken ciddi bir problem olmaya başladı. Dilenciler yüzünden çoğu zaman müşterilerimizle ilgilenemez oluyoruz. Bu yüzden, yetkili kurumların bu problemi çözmesini bekliyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Dilencilerin bazen kendi aralarında yer tutma kavgasına tutuştuklarını iddia eden bölge esnafı, “Bazen burada öyle şeylere şahit oluyoruz ki, artık pes demekten başka çaremiz kalmıyor. Dilencilerin işyerlerinden müşteri kaçırmasına alıştık, bir de kendi aralarında kavga etmelerine şahit oluyoruz. Yer tutmak için bazen tartışıyor, bazen de kavga ediyorlar. Bu durum, Peygamberler şehri olarak anılan Urfa'mızın turistik alanları için ciddi bir problemdir” diyerek, yetkililerin bir an evvel gerekli ve caydırıcı tedbirler almalarını istediklerini belirtiyorlar.
ZABITADAN SORUNA EL ATMASINI İSTEDİLER
Kapı kapı dolaşarak dilenen dilenciler vatandaşları da rahatsız ediyor. Her gün kapılarını dilencilerin çaldığını ifade eden vatandaşlar, zabıta ile birlikte emniyetinde dilenci sorununa el atmasını istediler.
Dilencilerin kendilerinden zorla bir şeyler koparttıklarını belirten vatandaşlar; “İşyerlerimizde müşterilerimizi de rahatsız ediyorlar. Kapıdan kovuyoruz. Adeta pencereden giriyorlar. Yanlarına aldıkları küçük çocukları da istismar ediyorlar. Biran evvel yetkililer özellikle cadde ve sokaklarda küçük çocuklarıyla birlikte dilenen bu insanlara işlem yapmalı” diyerek tepki gösterdiler.
İnsanların iyi niyetini suistimal eden dilenciler, günün erken saatlerinden itibaren Kırşehir'in işlek cadde ve sokaklarını mesken tutuyor. Kimi dilenciler ise dükkan, dükkan gezerek bir çok esnafı ve müşteriyi rahatsız ediyor. Dilencilerin, manevi atmosferi yüksek olan insanların duygularını sömürdüğünü belirten vatandaşlar ise duruma tepki gösteriyor. Vatandaşlar, dilenciler konusunda yapılan denetimlerin artırılmasını istiyor. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku