Güncel

DOLAR DÜŞTÜ, FİYATLAR DÜŞMEDİ!

DOLAR DÜŞTÜ, FİYATLAR DÜŞMEDİ!

26 Ekim 2018 07:36
-A

+A

 Türkiye ile Amerika arasında yaşanan gerginlikten dolayı doların bir anda yükselmesini bahane edip zam yapanların, doların ani düşüşü sonucu doları bahane ederek yaptıkları zammı geri çekip çekmeyecekleri merak konusu oldu.Seçimlerin ardından Türk Lirası karşısında hızla yükselişe geçen Amerikan doları, alım gücü düşük olan vatandaşların cebini yakmıştı.  Özellikle bazı yabancı markaların protesto edilmesi, yerli ürüne olan rağbeti fırsat bilen kötü niyetliler bu kozu en iyi şekilde kendi lehlerine kullanmayı bildiler. Şimdi kamuoyunda en çok merak edilen konu doların yükselişi ile yükselişe geçen fiyatların, doların düşüşü ile birlikte düşüşe geçip geçmeyeceği?
VATANDAŞ DERTLİ
Doların artması sonucunda bazı ürünlerde hemen hemen 100’e varan zamlar yapılmıştı. Asgari ücretle evini geçindirmek zorunda kalan vatandaşlar, alışveriş yaptıkları marketlerde kaliteden daha çok fiyatı en uygun olan ürünlere rağbet göstermek zorunda kalıyorlardı.  Son yaşanan dolar krizinden dolayı maddi anlamda oldukça zor günler geçiren vatandaşların en büyük temennisi 7 TL civarından bugünlerde 5.65 TL’ye düşen dolar nedeniyle yapılan zamların geri alınması oldu. Hemen hemen her gün sosyal medya üzerinden yapılan zamlara tepki gösteren vatandaşlar, bu defa da yapılan zamlara tepki yerine, dolar nedeniyle yapılan zamların geri alınmadığından dolayı tepki göstermeye başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan ve “Dolar kuru gün itibariyle 5.67 fiyatlar hala aynı ben Vatan Hainlerini buldum. İçimizdekiler, Kimse Amerika’ya laf etmesin!”  ifadelerinin yer aldığı paylaşım oldukça beğeni topladı.
SANAYİ ÜRETİMİ ARTTI
İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 2 azaldı. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artış gösterdi. Bu dönemde 107,9 olarak hesaplanan endeks, geçen yılın haziran ayında 104,9 seviyesinde bulunuyordu.
FIRSATÇILARA TEPKİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Doların yükselmesini fırsat bilen kötü niyetli üreticilerin doların düşmesi ile fiyatlarında indirime gitmemeleri vatandaşların tepkisine neden oluyor.  Vatandaşlar bu fırsatçıların gözlerinin aldıkları 3-5 kuruş maaşta olduğunu, yapılan zamların dolarla bağlantılı ise neden doların düşmesi sonucu yapılan zamların geri alınmadığını dile getiriyor.
STOKÇULARA BU SÜREÇTE İYİ KAZANDILAR
Doların artması sonucunda fiyatların oldukça yükselmesi sonucunda stokçuluk yapan bazı kesimlerin depolarında sakladıkları mallarını bu süreçte satarak halkın ekmeğiyle oynayıp iyi para kazandıklarını dile getiren vatandaşlar "Halkın içinde olan paragöz insanlar ne yazık ki artık halkın ekmeğiyle oynadıklarını, Yaşanan bu süreçte halkın elindeki son lokma ekmeği de elinden almaya çalıştıklarını,  bundan dolayı haklarını helal etmeyeceklerini ifade ettiler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku