Güncel

DOLAR KIRŞEHİR ESNAFINI VURDU

DOLAR KIRŞEHİR ESNAFINI VURDU

13 Ağustos 2018 07:42
-A

+A

   Son zamanlarda doların sürekli yükselmesi ve rekor üstüne rekor kırması, Kırşehir esnafını tedirgin ediyor.
Kentin nüfusunun her geçen gün artığına dikkat çeken esnaflar yaşanan ekonomik gelişmelerin kendilerini karamsarlığa ittiğini belirtiyor. Doların yükselişinin ithal ürünlerin fiyatını arttırdığını ve bu durumun satışlara olumsuz yansıdığını ifade eden esnaflar,  ülkede gizli bir krizin olduğu görüşünde. Dövizdeki artış nedeniyle vatandaşların alış verişe çıkamadıklarını belirten esnaflar, devletin bu konuda çok acil bir şekilde gerekli önlemleri almasını istiyor.
Son dolar artışından sonra ekonomik olarak çok etkilendiklerini dile getiren esnaflar bu yükselişten dolayı dolar bazında satılan eşyalarda yükselme olduğunu bundan dolayı da mal alamadıklarını belirtiyor.
“Ülkede gerçekten büyük bir kriz var”
Doların yükselmesinin sadece esnafı değil her kesimi olumsuz etkilediğini belirten pasaj esnafı "Aldığımız A’dan Z’ye  bütün ürünlerde, toptancıdan bize yansıyor. Ülkede gerçekten büyük bir kriz var. İşten çıkarmalarla birlikte, insanların psikolojileri bozuldu. Onunla beraber kimse tüketim yapmak istemiyor. Biz birbirimize bağlı toplumlarız. Esnaf memura, memur diğer çalışanlara, herkes bir arada yaşamak zorunda. Zincirin bir halkasında problem olduğunda, ister istemez bizde etkileniyoruz bundan. Şuanda alışverişte büyük bir düşüş var. Biz bütün esnaf arkadaşlarla bu durumu konuşuyoruz. Konuştuğumuz herkes aynı şeylerden bahsediyor. Bundan 1 yıl önce ile şuan bulunduğumuz durum çok farklı, günde 20 TL’ye dükkânı kapatan arkadaşlarımız var Düşünsenize, günlük 100 TL harcamanız varken, 20 TL ile akşam dükkânı kapatıyorsun. İnşallah bu süreç böyle gitmez ve düzelir” şeklinde konuştular.
“Esnaf olarak bizler çok etkilendik”
Esnaf ve vatandaşların bu durum karşısında ne yapacağını şaşırdığını belirten Hüseyin Birdal, “Bu olaylar bizim gibi esnafı ister istemez etkiliyor. Esnaf olarak bizler çok etkilendik. Dışarıdan ithal ürün alıyoruz. Biz aldığımız ürünleri dolarla alıyoruz. Dolar yükseldiğinden beridir kiramızı zor karşılıyoruz. Bu ülke yaşanmaz hale gelme başladı. Esnaf bu şehrin bel kemiğidir, esnaf kapatırsa her şey biter yani zaten memurlarda işinden alınıyor. Kötü çok kötü günler geçiriyoruz daha kötü günler gelecek. Bunlar bence iyi günlerimiz "diye konuştu.
“Biz artık günden güne zarar etmeye başladık”
İşlerin hiçbir dönem bu kadar durgun geçmediğini ifade eden bazı esnaflar da "Kış mevsiminde zaman zaman durgun geçerdi işlerimiz,  ama bu dönem yaz sezonu dâhil bütün yıl  işlerimiz kötü. Bununla beraber kentimiz yoğun göç veriyor. Ülkemizde doların, altının bu kadar ciddi rekorlar kırmasının altında, gizli bir deverasyon yaşanıyor. Bazı esnaf dükkân sahipleri, kiralarını Dolar ve Euro bazında veriyor. Buda esnafı ciddi bir derecede yıpratıyor. Biz artık günden güne zarar etmeye başladık,  en büyük sorun Suriye’deki olaylar oldu. Birde siyasi çıkışlar doların yükselmesine neden oldu. Burada gizli bir kriz var bizde çözemiyoruz "dediler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku