Güncel

DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN KIRŞEHİR İLİMİZİN MÜMBİT TOPRAKLARINI SU İLE BULUŞTURUYORUZ

DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN KIRŞEHİR İLİMİZİN MÜMBİT TOPRAKLARINI SU İLE BULUŞTURUYORUZ

Okunma: 180

21 Ocak 2020 07:09
-A

+A

 
DSİ Kırşehir’de yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırşehir  son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN; “DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda Kırşehir iline devasa yatırımlar yapıldığını belirterek, Kırşehir merkezine yıllık 20.06 milyon m3 içme suyu sağladık. 234 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. 2 baraj ve 2 gölet inşa ettik. 124.410 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 62 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 17 derenin ıslahını tamamladık.” dedi.
Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı
Son 17 yılda tamamlanan 8 adet sulama tesisi ile toplam 124.410 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlandığını belirten AYDIN “Böylece çiftçilerimize yıllık 62 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 1 adet sulama tesisimizin inşaatına 2020 yılında devam edeceğiz. Ayrıca Kırşehir’in bereketli topraklarına 10 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz.” dedi.
Kırşehir’in su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle çalıştıklarının altını çizen AYDIN; “Kırşehir’e bugüne kadar 2 baraj ve 2 gölet yaptık. 2 adet barajın inşaat çalışmaları devam ediyor.” dedi.
Su “Olmazsa Olmaz” Olarak Nitelendirilen Temel Bir İhtiyaçtır.
Genel Müdür AYDIN , “İnsan ve bütün canlıların hayatlarını sürdürmeleri için vazgeçilmez olan su, özellikle de içme suyu “olmazsa olmaz” olarak nitelendirilen temel bir ihtiyaçtır. Sosyal ve ekonomik gelişme ile birlikte hayat standartlarının yükselmesi, kişi başına içme ve kullanma suyu ihtiyacını da önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu sebeple, yeni su kaynaklarının geliştirilmesi ve bunların toplumun kullanımına sunulması için yeterli finansmanın sağlanması sadece gerekli değil, aynı zamanda bir zorunluluk haline gelmiştir.
DSİ tarafından yapılan tüm içme suyu faaliyetleri (isale hatları, arıtma tesisleri vb.) ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması ve tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır.
Bu kapsamda Kırşehir’de bugüne kadar 1 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesis ile Kırşehir şehir merkezine yıllık toplam 20,06 milyon m3 içme suyu temin ederek 234.000 kişinin içmesuyu ihtiyacını karşılıyoruz.” dedi. 
Kırşehir İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz
Taşkınlar konusunda da kısa bir değerlendirme yapan DSİ Genel Müdürü AYDIN “Olağan bir doğa olayı olmasına rağmen, bilinçsiz insan faaliyetleri sebebiyle felakete dönüşebilen taşkınlar tüm dünyada ve Ülkemizde büyük can ve mal kayıplarına yol açıyor. Genel Müdürlüğümüz işletmeye aldığı akarsu ıslah ve taşkın kontrol tesisleri ile hem taşkın ihmalini azaltmaya hem de muhtemel taşkın zararlarını asgari seviyeye indirmeye çalışıyor. 
Kırşehir için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda
17 adet dere ıslah tesisi yaparak Kırşehir şehir merkezi ve 15 meskûn mahal, 2.240 dekar araziyi taşkınlardan koruduk” dedi.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku