Güncel

EBA'dan umduğumuzu bulamadık...! Derslere katılım oranları düşük...

EBA'dan umduğumuzu bulamadık...! Derslere katılım oranları düşük...

Okunma: 690

24 Eylül 2020 15:58
-A

+A

        Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği alanlardan biri eğitim oldu. Kırşehir'de öğrenciler okullarından uzak kaldı. Evlerine kapanan öğrenciler eğitimlerini de online olarak devam ettirdi. Bu durum Türkiye’de halihazırda var olan imkan eşitsizliklerini daha da gün yüzüne çıkardı. Evlerinde bilgisayarı, interneti hatta televizyonu olmayan milyonlarca yurttaş var. Sadece bu da değil. Çok çocuklu ailelerde evinde tek bir bilgisayarı olanların sayısı da oldukça fazla.
Milli Eğitim Bakanlığı geçen eğitim-öğretim yılında sisteme erişemeyen çocuklar için hiçbir şey yapmadı. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında ise ‘Mobil destek noktası’ ismiyle çok da yeterli olmayan sistemler kurdu. Üniversite öğrenciler için ise tek çözüm ‘kayıt dondurma hakkı’ oldu.
        Öğretmenler ve veliler uzaktan eğitim sisteminin verimli olmadığını ifade ederken, bilgisayarı ve tableti olmayan, akıllı telefonlardan derse girmeye çalışan öğrenciler; dersine çok az öğrencinin katıldığını belirten öğretmenler durumdan şikayetçi.
Kırşehir'de bazı evlerde bilgisayar ya da internet yok. Evlerinde interneti, bilgisayarı olmayan öğrenciler derslerden mahrum kalıyor. Akıllı telefonlarla derse katılan öğrencilerden de öğretmenler verim alamıyor. Ders esnasında kopan internet bağlantısı da daha büyük zorluk yaşanmasına sebep oluyor. Öğretmenler ve veliler bu durumdan hoşnut değil. Derse katılım oranlarının düşük olduğunu dile getiren öğretmenler, "Öğrencilerin çocuğunun tableti, bilgisayarı yok. Bağlanabilenler telefonla bağlanıyor. O da verimli olmuyor. Ekrana bir şeyler yansıtıyoruz, çocuk okumak için uğraşıyor, verimli olmuyor. Çocukların kardeşleri de var, ablası bağlıyor, diğer kardeşleri bağlanamıyor. Derse çok geç bağlanmak zorunda kalıyor. Teknik anlamda girilmiyor. Derse katılım oldukça düşük.” ifadelerini kullanarak soruna bir çözüm bulunmasını istiyor.
KATILIM YÜZDE 15
         Eğitim Sen’in geçen günlerde açıkladığı raporda derslere katılımla ilgili şu ifadeler yer aldı: “EBA üzerinden yürütülen canlı derslere katılım, birçok okulda yüzde 15-20 dolaylarında kalmıştır. Öğrencilerin dersleri izlemek için gerekli teknolojik donanım ve internetten yoksun olmaları eşitsizliklere yol açmış, anayasal bir hak olan eğitim hakkı kullanılamaz hale gelmiştir. *Öğretmenlerden yüzde 65’i 10 saatten fazla uzaktan eğitim dersi verdiklerini ifade etmişlerdir. Bu öğretmenler tarafından yürütülen canlı derslere, sınıf mevcutlarının yarısından fazlasının katılmadığı görülmüştür. Canlı derslere katılan öğrencilerin yüzde 70’ten fazlası derslerde sadece dinleyici konumunda kalmışlar, ders süresince ses ve kameraları kapalı tutulmuştur.”

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku