Güncel

EL DOKUMA HALILLAR DAHA SAĞLIKLI

EL DOKUMA HALILLAR DAHA SAĞLIKLI

28 Kasım 2018 07:40
-A

+A

  Kırşehir de baba mesleğini 40 yıldır devam ettiren Yılmazlar halı sahibi Duran Yılmaz ,bu mesleğin babadan kalma meslekle beraber 7 yıllık el dokuma halı satıyor.El dokuması halının yanında makina halısı satan Yılmaz makina halısının yanı sıra el dokuma halılarının daha pahalaı olduğunu dile getirdi.Yılmaz el dokuma halılları çok özeldir öncelikle yeni ve ucuz halıların ağırlıklı bölümü kanserojen malzemeler içeriyor.
Ama bunun yanında bambu ve tse lı halılar keskinlikle kanserojen malzemeler içermiyor. Bu halıları alan vatandaşlarımızın tüm ailesi ve çocukları gönül rahatlığı ile kullanabilir. Bu halıların bir özelliğinde uzun ömürlü olması. Bu halıların kalitesine göre metresi 170 ile 450 lira arasında. Normal akrilik ve polyester halılardan çok farklı ve kaliteli halılar. Normal halılar ise 40-65 lira arasında. Yeni nesil gençler acık renkli halıları tercih ediyorlar. Ama daha sonra büyük bir bölümü pişman oluyor. Çünkü ilk heveste acık renk halı göze hitap ediyor. Ama kısa sürede kirlenince koyu renk alsaydım diyen müşterilerimiz ağırlıkta. Yeni nesil halı alırken bek sağlığa bakmıyor. Sağlıklı sağlıksız diye bakmıyor ve genel olarak ucuza yöneliyor.Yeni halı alırken kenarlarında overlok kısmı olur overlok olmayan halılar lazer kesimli halılardır. Genelde üst kalite halılardır. İçindeki kıymasal madde minimum seviyededir. Ama normal tarz ve fiyatları uygun halılar ise hem kullanışlı olmaz hem de içerisindeki kullanılan malzemenin ağırlığı kimyasal madde olur. Bizde ortalama 6 metre kare iyi bir halı 450 liradan başlayıp 3500 liraya kadar hali var.Yeni evlenen bir çiftin ev halısı komple evini döşediği zaman minimum 3 bin liradan başlayıp 20 bin liraya kadar çıkar. Sentetik halıların rağbet görmesiyle dokuma halı devrinin sona erdiğini söyleyen esnaf eski günlerini arıyor. Artık çırak dahi yetiştirilmediğini söyleyen Yılmaz ,el dokuma halısı satıcı esnafı, mesleklerinin bitme noktasına gelmesinden şikayetçi. Esnaf, eski güzel günlerinin arayışında. Şimdilerde makine halıları ve sentetik halının daha çok rağbet görmesinden dolayı mesleklerinin bitme noktasına geldiğini dile getiren esnaf, geçmişte 6 dokuma halı yastığıyla bile evlerinin ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini ifade etti. Duran Yılmaz, “El dokuma halılar eski özelliğini kaybediyor eski kadınlar da dokuma işini bıraktı. Emeğin karşılığını alamayan kişilerin işi bırakması sonrası talep de düştü. Talep olmayınca eski halılar da para etmemeye başladı. Şimdi genç kızlar ve gelinler de halı dokumak istemiyor. Dokusalar da emeklerinin karşılığını alamıyorlar” dedi. el dokuma halılarının sentetiklere göre daha sağlıklı ve kullanışlı olduğunu belirten Yılmaz, “El dokuma halılar daha kullanışlı yüne basarsın. Şimdiki halılar ise sentetik, hastalık ve mikroplar da ondan doğuyor. Eski halılarda ise böyle bir sorun yaşamadık. Gençler, mobilyaya uyumlu diye sentetik ve makine halılarına talip oluyorlar. Eskiden ise mobilya seçeneği olmadığı için insanlar dokuma halılar alıyordu” diye konuştu.
EL DOKUMASI HALI HER GEÇEN YIL AZALIYOR
 Eski halı kilim de alıp sattığını da belertin Yılmaz, ama piyasada eski halı kilim bek kalmadı.20 yıldır dokuma işi bitti.İkinci el bir halıyı biz 250liraya alıp 300 liraya satıyoruz. Ama yeni bir el dokuması halı bu günün şartların da 2 bin 500 liraya dokunur ve satacak olsan bu halı maalesef 500 lira eder .Bu yüzden vatandaşlar makine halısına döndü bizde yurt dışı sayesinde ayakta duruyoruz. "dedi.
EL DOKUMASI HALI FABRİKA HALISINA YENİK DÜŞTÜ
 Fabrika halısı sağlıksız bence içinde yün diye bir şey yok .Tüm fabrika artıklarını halıda kullanıyorlar.Bunu da yün diye satıyorlar. Sağlıklı el dokuması halıları ise sağlıklı ama vatandaşlarımız ise kullanmak istemiyor.El dokuması halı fabrika halısına yenik düştü."dedi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku