Güncel

EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

Okunma: 317

2 Ekim 2021 15:53
-A

+A

Bebeğin anne sütüyle beslendiği süre boyunca dikkat edilmesi gereken beslenme sürecinde neleri tüketip tüketmemek gerektiğini bilmek oldukça önem taşıyor.

Annenin yeterli miktarda ve nitelikte süt üretebilmek için beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Konu hakkında bilgiler veren Diyetisyen Büşra Bahadır, emziklilik döneminde doğru seçilmiş gıdalarla hazırlanan beslenme tedavisinin hem kilo kontrolüne yardımcı olacağını, hem de bebeğin kaliteli beslenip sağlıklı gelişmesine yardımcı olacağını söyledi.
Diyetisyen Büşra Bahadır Gazetemize yaptığı açıklamada;
"Emzirme döneminde beslenme,anne sütünün verimliliği  ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.Sütün  kalitesini ve miktarını arttırırken bunun yanında kilo vermek mümkün müdür? Bu süreci nasıl daha kolay hale getirebiliriz?Gelin birlikte bakalım bu soruların cevaplarına.
“SEN İKİ CANLISIN, SÜT YAPAR” KELİMELERİ TANIDIK GELİYOR MU?
Hamilelikte “sen iki canlısın iki kişilik ye” denmesi  ve doğum sonrası sütüm  olsun kaygısıyla oldukça şekerli beslenme ve gereksiz kalori alımları  ile birlikte annelerde kilo artışları olmakta ve sonrasında kilo telaşına düşülmektedir.
SÜTÜNÜZ ARTARKEN KİLOLARINIZIN GİTMESİ MÜMKÜN MÜ?
Anne sütünün verimliliğinin artması ve anne sağlığının korunabilmesi  için anne bu dönemde  beslenme konusunda bilinçlendirilmelidir.
Emziklilik döneminde yapılan hatalardan bir tanesi; anne çok kısa süre içerisinde hamile kalmadan önceki kilosuna bir an önce dönmek istemesidir. Bu sebeple kısıtlı düşük kalorili diyetler yapabilmekte ve bebeğin büyüme ve gelişmesi olumsuz etkilenmektedir.Dengeli ve düzenli beslenme planı ile süt kalitesini arttırırken,doğum öncesi kilolarınıza sağlıklı şekilde kavuşmanız için yeterli olucaktır.
Düzenli emziren anneler ortalama 500-700 kalori yakar bu da bebeğinizin asında size sağladığı en büyük yardımdır.Bebeğinizi emzirerek oturduğunuz yerden kalori yakabilirsiniz.
Toplumumuzda şekerli yiyeceklerin sütü arttırdığına dair inanışlar vardır.Şekerli yiyecekler sütün kalitesini arttırmak yerine sütünüzün kalitesini düşürür.
HER EMZİRME SONRASI 1 BARDAK SU
Sütünüzün artmasında en çok destekçiniz olacak madde su iken, bu dönemde annenin sıvı gereksinimi de artar.Emzirme öncesi ve sonrasında 1 su bardağı su tüketebilirsiniz.Bunun yanında süt arttırıcı bazı çaylarda kullanılabilir.Sıvı ihtiyacınızı  karşılarken  komposto,ayran,ev yapımı limonata ve bitki çaylarından faydalanabilirisiniz. Bu dönemde çay,kahve ve yeşil çay içeriğindeki kafein ile bebeğe geçip bebeğinizin uyumamasına sebep olabilir.Her bitki çayı bu dönemde kullanılmamalıdır. Mutlaka uzmanına danışılmalıdır.
TÜKETİLEN BESİN İÇERİĞİ SÜTÜN KALİTESİNİ ETKİLER
Tüketilen besinlerin içeriği  sütün kalitesini etkilemekte ve süt yolu ile bebeğinize geçmektedir.Bu dönemde alkol ve sigara kesinlikle kullanılmalıdır.Alkol ve sigara kullanıldığında süt yolu ile bebeğe geçmekte ve bebekte huzursuzluk ve rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bunun yanında annenin gaz yapıcı besinler ve sütün tadını etkiyecek keskin tatlar kullanılmamalıdır.Bunlara örnek verecek olursak (soğan,sarımsak,brokoli,kuru baklagiller,acı baharatlar)Aksi takdirde bazı bebekler gaz oluşumu ve emmeyi reddetme görünürken bazıları hiç fark etmeyebilirler" dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku