Güncel

ENGELLİ YOLLARINI RAHAT BIRAK

ENGELLİ YOLLARINI RAHAT BIRAK

3 Ağustos 2018 07:37
-A

+A

 Kırşehir'in hemen hemen her bir sokağına, caddesine yapılan ve görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırma amacı taşıyan engelli yolları maalesef arabaların, kafelerin, hatta bazen belediyelerin işgali altında.
Kaldırımlardaki sarı çizgiler veya bir başka deyişle engelli yolları  görme engelli vatandaşların yürürken kaldırım üzerinde bastonlarıyla dokundukları sarı çizgi üzerindeki küçük çentikleri hissederek yollarını bulabilmeleri için yapılmıştır. Bu sayede çukurlara düşmeden, araç yoluna çıkmadan, dönemeçlerde bir yere çarpmadan yola devam edebilir ve başka zararlı etkilerden korunabilirler.
            Engelli yolları uygulaması toplumsal duyarlılık adına yapılmış çok anlamlı ve faydalı bir çalışmadır. Şehrimizde bulunan engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve onların yollarda zarar görmeden seyahat edebilmeleri adına bu yöndeki çalışmalara tüm şehri kapsayacak şekilde devam edilmelidir. Bu tarz çalışmalar elbette çok güzel ve faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır, ne var ki bu uygulamaların anlamını bilmeyen ve o engelli yolları süs zanneden kişiler yollardaki en büyük engel haline gelebiliyorlar. Engelli yollarının anlamını bilmeyen veya anlamını önemseyen birçok insan başka başka yollarla bu bantları gasp ediyor. Arabalarını park ediyorlar, kafeler o bantların üzerlerine masa atıyor, belediye direk dikiyor vs.
Ülkemizde yaklaşık beş yüz bine yakın engelli vatandaşımız var. Engelli vatandaşlarımızın hakları gündelik hayatta insanlar tarafından çiğnenebiliyor. Toplumumuzda bu hakların kime ait olduğu fazla bilinmediği için engelli vatandaşlarımız çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor. Görme engelli vatandaşlar için önemli bir yol belirleyici olan bu engelli yolları Kırşehir'in hemen hemen her sokağına, caddesine konuldu. Fakat konulan sarı bantlar denetlenmiyor engelli yolların üzerine ağaç, çukur, lögar kapağı, büfe, masa, araba vb. birçok engeller konuluyor. Bu durum, görme engelli vatandaşların hayatlarını zorlaştırıyor.
Kırşehir Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Servet Avkapan bu sarı bantlarla ilgili şöyle bir açıklaması var:
“Bu plastiklerin iki sıkıntısı var. İlkesel olarak bakıldığında şunu da belirteyim sokaktaki sarı çizgiler görme engelliler için faydalı. Şunu demen gerekmez mi arkadaşım sarı çizgi giderken önünde hiçbir engel olmayacak. Bir gidiyorsun karşına büfe çıkıyor, ağaç çıkıyor.”
Yani sorun ilk baştan kaynaklanıyor. Eğer görme engelli vatandaşlar için yararlı bir şey yapılıyorsa, bunun yararlı olup olmayacağı hitap ettiği kitleye sorulmalıydı. Onların görüşleri alınarak uygulamaya karar verilmeli ve onların istediği şekilde yapılmalıydı.
Kaldırımdaki sarı bantlar üzerine araç park etmek, masa atmak, büfe işletmek, direk dikmek görme engelli vatandaşların düşmelerine ve ciddi kazalar ve sakatlıklar geçirmesine neden olabilir. Birkaç dakikalığına empati yapabilir, yani kendimizi görme engelli bir vatandaşımızın yerine koyabilirsek, bu konuda yapılacak bir yanlışın sonuçlarının ne kadar ağır olacağını anlayabiliriz.
Evinden binbir güçlüğü aşarak çıkan bir görme engelli vatandaş nihayet bulabilirse bir sarı çizgiye denk getiriyor bastonunu ve o yol üzerinden ilerliyor. Karşısına göremediği ve bu yüzden şiddetle çarpmak zorunda kaldığı, bilinçsiz birisinin sarı yol üstüne park ettiği araba, kamyon veya engelli yolları üzerine bırakılmış çöpler, koliler, sandalyeler çıkabiliyor.
Görebilen insanlar olarak bizler bu konuda daha dikkatli olmalıyız. O engelli yolları üzerlerine engel koymamalı hatta ve hatta olan engelleri ortadan kaldırmalıyız. Bu yüzden görme engelli vatandaşların tek bir isteği var:
“Lütfen sarı çizgilerin üstüne araçlarımızı park etmeyelim ve böyle yanlış park edenleri, gördüğümüz her yerde nazik bir şekilde uyaralım! Bize engel değil yardımcı olun.”
Bu konuda vatandaşlar ise;" Görme engellilerin kaldırımlarda rahat yürüyebilmeleri için yapılan kabartmalı sarı şeritler, planlama ve yapım aşamasındaki özensizlikler ve denetimdeki eksiklikler yüzünden, amacının aksine, mağduriyetlere sebebiyet veriyor. Yine aynı bölgede benzeri olaylara sebebiyet verdiği bilinen noktaların da fotoğraflarını yukarıda görebilirsiniz.
Sosyal hayatlarında zorluklar yaşayan engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan bu uygulamaların sonuna kadar arkasındayız ve gönülden destekliyoruz. Bize göre sorun, bu uygulamanın standartlarının ve denetimlerinin eksik olmasıdır. Bu şeritler üzerinde bulunan ve yürümeye engel teşkil edecek çöp kovası, araç, tezgah, vb. herhangi bir nesne görme engelli bireyler için ciddi tehlikeler arz ediyor.
Bu aksaklıklar yüzünden gelecekte gerçekleşebilecek olayların önüne geçmek adına, görme engelliler derneklerinin de görüşleri alınarak, bu şeritlerin düzenlenmesini, onarımını ve denetimini yapmanız. Bu düzenlemeler yapılırken, ağaçların ve yeşil alanların da korunması konusunda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz."dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku