Güncel

ESNAF 11 AYIN SULTANI,RAMAZAN AYINA HAZIR

ESNAF 11 AYIN SULTANI,RAMAZAN AYINA HAZIR

10 Mayıs 2018 07:28
-A

+A


            On bir ayın sultanı mübarek Ramazan’a sayılı günler kala çarşı ve pazarda hareketli günler yaşanıyor. Halk, Ramazan'a girmeden evvel iftarlık ve sahurluk ihtiyaçlarını giderme heyecanı yaşarken, esnaflar da bu bereketli ay için hazırlıklarını tamamladı. Ramazan ayının yaklaşmasıyla esnafladada tatlı bir telaş başladı. Satışların durgunluğundan şikayet eden esnaf anneler gününün yaklaşmasıyla  bir umuttur deyip piyasanın canlanmasını bekliyor .Anneler günü için vatandaşların bir nebze olsun  hareketlendiğini  dile getirirken  anneler günün özelde  indirimlerin başlaması ve fiyatların daha bir cazip hale gelmesi ister istemez çarşıda bir hareketlilik yaşandığını
            dile getiren esnaf “Ramazan ayınada sayılı günler kala Ramazan ayında da akşam saatleri dükkanların geç kapanması ve vatandaşların iftardan sonra çarşıda yoğunluk göstermesi bizimde satışlarımızın  hareketliliğinde artış gösteriyor ve bizim için mübarek ay bereketli geçiyor ardına gelen bayram alışverişi biz esnaflar için can suyu oluyor”dediler.
Ramazan ayının yaklaşmasıyla duygu ve düşüncelerini anlatan Kırşehir esnafı, işlerinin açılacağından umutlu olduklarını söylediler.
Ramazan ayına yönelik hazırlıklarına devam ettiklerini belirten Esnaflar, "Belli ürünlerimiz geldi. Diğer ürünler ise en yakın zamanda gelir. Gelen ürünler hurma ve kayısı gibi ürünlerdir. İnsanlarımız Ramazan'a hazırlık yapıyorlar. Havalar sıcak olduğu için inşallah Allah bize Ramazan'da yardım eder. Ramazan ayında maddi yönün yanında maneviyatımıza da dikkat edeceğiz. Güzel Kırşehir'imize gurbetçilerin de gelmesini bekliyoruz. Ramazan ayı için çeşitli ürünlerimiz geldi. Ramazan'da en fazla satılan ürünler hurma ve kayısı gibi ürünlerdir. İftar için hurma çeşitlerini getirdik." dedi.
Esnaf; " Kırşehir diğer illerden farklı olarak Ramazan'a ağırlık veriyor. Ramazan için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Bütün esnaf Ramazan ayı için 24 saat açıktır. Ramazan-ı Şerif inşallah kazasız belasız geçer. Ramazan ayında özelikle hurma, tatlı gibi ürünler; mercimek, meşrubat gibi ürünlere ağırlık verilmektedir." diye konuştu.
Eski Ramazanları aradıklarını ifade eden esnaflar ise şöyle konuştu: "Millet yavaş yavaş hazırlıklara başladı. Ramazan'a daha var ama inşallah kalan süre zarfında hazırlıklar tamamlanır. Biz de zaten onu bekliyoruz. İnşallah biraz işlerimiz açılır. Bayrama yakın 15- 20 gün işler olmayacaktır. Ramazan ayında hurma, meyan kökleri, meyan şerbeti ve baharat çeşitleri gibi ürünler tüketilmektedir. Ramazan ayında özelikle çay tüketimi de fazladır."
"Fakir ve fukaranın unutulmaması gerekir"
Ramazan ayında fakir ve fukaranın unutulmaması gerektiğini de söyleyen esnaf, “Müslüman din kardeşleri olarak Ramazan ayının gelmesiyle fakir fukara kardeşlerimizi, komşularımızı gözetelim. Çünkü merhamet eden merhamet bulur. Merhamet etmeyen de merhamet bulamaz. İnsan sadece kendini düşünmemelidir. Ramazan ayında orucunu güzelce tutmalıdır. Namazlarını kılmalıdır. Küskün olduğu insanlarla barışmalıdır. Kalbinde kin ve buğzu kesinlikle atmalıdır.” diye konuştu.
“İslam coğrafyasındaki kargaşalardan dolayı üzüntü içindeyiz”
Ortadoğu’da yanan ateşin sönmesi için bütün Müslümanların dua etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen esnaf, son olarak şöyle konuştu:
“Gerek Doğu ve Güneydoğu’da gerekse de İslam coğrafyasında yaşanan bu kargaşalar ve olaylardan dolayı üzüntü içindeyiz. Çünkü dökülen kanlar hep Müslümanların kanıdır. Şu an Ortadoğu’da bir ateş var. Cenabı Allah bu ateşe bir su serpsin. Bütün temennimiz bu yöndedir. Tüm Müslüman kardeşlerimiz bu mübarek Ramazan ayı boyunca namazlarda dua etsinler. Bu kanın durması için, barışın tekrar gelmesi için dualar edelim.”
"Bu ayda esnaf ve vatandaşlar daha anlayışlı olmalı"
Ramazan ayında esnaf ve vatandaşın biraz daha anlayış içinde olması gerektiğini söyleyen esnaflar ise, bu ayın bütün Müslümanlar için barış ve huzur dolu bir ay olmasını temenni etti.
Esnaf, “Ramazan bereket ve hayır ayıdır. Biz esnaf olarak Ramazan ayı için hazırlığımızı yaptık çok şükür. Şu ana kadar her şey tamamdır. Bu Ramazan ayında esnaflar ve vatandaşlar birbirlerini biraz daha anlasalar daha güzel olacaktır. Birbirini üzmeden bu ayı en güzel bir şekilde eda edelim. Ramazan ayında Şanlıurfa’da biraz daha sıcaklık olduğu için bizi yoracak muhakkak. Esnaf olarak öğleye doğru işyerlerimizi açıyoruz sahura kadar devam ediyor. Bu Ramazan, bütün Müslümanlar için barış, huzur dolu bir ay olur inşallah." şeklinde konuştu.
"Hurma fiyatları geçen yılki fiyatlarla aynıdır"
İftar sofralarında olmazsa olmazlardan olan hurmaların satışına başladığını söyleyen esnaflardan Yasin Güvenç, İran ve Medine hurmalarının daha fazla rağbet gördüğünü aktardı.
Güvenç, “Ramazan ayı için hazırlığımızı yaptık. En çok tercih edilen Medine hurmalarını getirdik. Daha sonra İran hurması çeşitlerinin hepsini getirdik. Ramazan'a sayılı günler kalırken bizler de müşterilerimizi bekliyoruz.  Allah Ramazan ayını cümlemize hayırlı ve uğurlu etsin. Geçen yıla göre bu sene fiyatlar aynıdır. Geçen sene de Hurmanın kilosu 7-8 TL’ydi bu sene de değişen bir şey yok. Halk en çok İran hurmasını tercih ediyor.  Hem ucuz hem de kaliteli olduğu için. Yabancılar bu sene fazla olmadığı için Şanlıurfa’daki insanlar bu hurmaları tercih edip alıyor. Bu vesileyle herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum.” ifadelerine kullandı.
“Ramazan ayında çokça Kur’an okunmalıdır” diyen diğer bir esnaf, “İnsanlar bu Ramazan ayında orucunu tutmalı, zekâtını ve fitresini vermelidir. Eğer herhangi bir hastalığı yoksa ve sağlamsa ayakta, hasta ise oturarak kılmalıdır. Namaz herkesin boynunun borcudur. Ayrıca bu Ramazan çok Kur’an okunmalı, kitaplar okunmalıdır. Gece sahurdan önce gece namazı kılınmalıdır.” dedi.
Orucun sadece beden ile değil, diğer uzuvlarla da tutulması gerektiğini söyleyenler ise, şöyle konuştu:
"Ramazan Allah’ın ayıdır. Bizler ve bütün Müslümanlar dört gözle bekliyoruz. Herkesin kendi çapında hazırlıkları var. Bazıları Teravihlere gitmek için, bazıları arkadaşlarla çay içmek için bekliyor. Onun haricinde evin malzemeleri temin ediliyor. Daha sonra Müslümanlar Ramazan ayında zekâtlarını verdiği için şimdiden eşyaların sayımını yapmaya başlıyor. İnsanlar Ramazan ayında oruç ile birlikte ibadetleri aksatmamalıdır. Güzel sözler kullanıp kimseyi incitmemelidir. Zekâtın dışında yapabiliyorsa infakta bulunmalıdır. Oruç sadece beden ile değil tüm azalarla tutulmalıdır. Gözün orucu harama bakmamaktır, kulağın orucu kötü şeyleri duymamaktır. Ama maalesef 21. asırda yaşıyoruz. Toplumda yozlaşmalar başladığı için istemediğimiz şeyleri de duyuyoruz. Ama bunlardan Allah’a sığınıyoruz. Bizden sonraki nesillere daha güzel şeyler aktarmaya çalışıyoruz"

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku