Güncel

ESNAF İŞ YAPAMAMAKTAN DERTLİ

ESNAF İŞ YAPAMAMAKTAN DERTLİ

25 Haziran 2018 07:38
-A

+A


            Türkiye’de son aylarda yaşanan olaylarla birlikte iyice kendini göstermeye başlayan pahalılık Kırşehir'de de piyasayı durma noktasına getirirken, esnaflar ise iş yapamamaktan dert yandı.
Piyasalarda sözü edilen ekonomik durgunluk kendini iyiden iyiye his ettirdi. Ekonomik durgunluk en çok ise küçük ölçekli esnafı etkilemiş durumda. Sanayi, ticaret, alışveriş, küçük esnaf derken ekonomik kriz vatandaşları da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pahalılık birlikte ödenemeyen krediler, biriken vergiler ve diğer borçlar nedeniyle Kırşehir'de esnaf kira bile ödeyemez hale geldi
Bir takım ekonomik atılımların atılmasına rağmen Kırşehir'de ise her geçen gün işsizlik ve iş yapamamazlık ise giderek artıyor. Kimi esnaflar günü kurtarma peşine düşerken, kimileri ise siftah bile yapamadan işyerini kapattığını dile getirdi.
“BÜYÜK TÜCCARLAR ELLERİNDEKİ DOLARLARI BOZDURSUNLAR”
Doların yükselişinden bu yana çoğu günleri siftahsız kapatarak evlerine gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Halı satan esnaf, “Doların belirsizliği bizlerin belini iyice bükmüş durumda. Halkımızın bu konuda biraz daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Hiç olmazsa ellerindeki dolarları bozdursunlar. Tabi bunu büyük tüccarlardan bekliyoruz. Küçük esnafın bozacağı 3-5 doların tabiî ki etkisi vardır. Ama büyük tüccarların ellerindeki yüklü dolarları bozup ekonomiyi can katmalarını bekliyoruz. Başta ben olmak üzere tüm esnafın durumu çok kötü. Kimilerimizin ödenmeyen çekleri ve kredileri bulunuyor” dedi.
“ARTIK KİRAMIZI ÇIKARTMANIN DERDİNE DÜŞTÜK”
Geçtiğimiz yıllarda işlerinin çok iyi durumda olduğunu fakat son yıllarda yaşanan olaylarla birlikte büyük sıkıntılar içerisine girdiklerini vurgulayan teksil işi ile uğraşan esnaf ise, “Biz artık ne kanacağımıza bakmıyoruz. Kiramızı çıkartmanın derdine düşmüşüz. Ay sonu geliyor diye acaba toplayabilecekmiyizin peşine düşmüşüz. Gelişen olaylarla birlikte birde doların yükselişi üzerine tuz biber oldu. Elinde doları olan duyarlı vatandaşlarımız hiç olmazsa ekonominin canlanması için elinden geleni yapıyor ama herkesin bu konuda duyarlı davranmasını bekliyoruz. Özellikle iş adamlarımızın ellerindeki yüklü dolarları bozdurmalarını diliyoruz” ifadelerini kullandı.
“ÖDEMELERDE SIKINTI YAŞIYORUZ”
Kırşehir'de işsizliğin çok fazla olduğuna dikkat çeken cafe işletmeleri ise, ekonomik sıkıntılardan dert yandı. Son süreçte ekonomik olarak bir daralmaya gittiklerinin altını çizen işletme sahipleri, “Piyasa çok durgun ve ödemelerde sıkıntı yaşıyoruz. İş yok, yaşanan olayların etkisi çok fazla var. Zor zamanlarda ödeme yapamıyoruz. İranlılar da olmasa ne yaparız bilemiyoruz. Belli dönemlerde ilimizin ekonomisine onlar can katıyorlar. İlimiz yapısı gereği üreten değil tüketen bir toplumdur. Bizim asıl kazancımız sınır kapılarından gelen mallardır. Dolar giderek düşüşe geçiyor. Halkımızın bu konudaki duyarlılığı bir nebzede olsa umut oldu bizlere. Bu günleri çok kısa zamanda geride bırakacağımıza inanıyorum” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku