Güncel

EVLENMEK İSTEYEN GENÇLER İÇİN EN BÜYÜK ENGEL

EVLENMEK İSTEYEN GENÇLER İÇİN EN BÜYÜK ENGEL

4 Temmuz 2018 07:59
-A

+A


Yeni bir yuva kurmak ve evlenmek isteyen gençler için en büyük engel olan maliyetler her geçen gün artıyor. Çeşitli sosyal derneklerin bu konuda yaptıkları araştırmalarda en gariban bir evliliğin bedelinin 30-40 bin liradan aşağı mal edilemeyeceği bildirildi. Bu rakamın ucunun açık olduğu, ailelerin gücüne göre artışlar kaydettiği bilgisine ulaşıldı. Kırşehir’de normal bir ailenin düğün masrafının 50 bin sınırını çoktan aştığını dile getiren araştırmacılar, ev kurmadaki masrafları da dahil ederseniz bu rakamın 100 bini aşacağını beyan ettiler.
  Kırşehir’de çoğunlukla  salon düğünleri tercih edilirken düğünden önce başlayan hazırlık ve  kalabalık içinde bir salon tutarı kadarda ev de harcama yapıyor. Düğün yapanlar işim detayına daldıklarında  yalnız  düğünle bitmediğini dile getirirken  beyaz eşyası takısı ev ihtiyaçlarını da kattıklarında  evlenecek çiftler evliliği yaşamadan zorlu bir mücadelenin içerisine girdiklerini  dile getirdiler. Geçmiş zamanlara nazaran şimdiki zamanda gençler daha geç evleniyor ve  her şeyi daha detaylı düşündüklerinden evliliği zor olduğu  ve mutlu olabilmek için maddi gücü şart diyorlar. Aile büyükleri ise bunun tamamen gençlere bağlı olduğu evlendiklerinde her şeyin hazır istediklerini  zamanla eksik tamamlayıp bir anda  tüm imkanların olsun istedikleri için  durumun bundan ibaret olduğu söylüyor. Aile büyükleri bizim zamanımızda öyle değildi ve amacımız sadece aile kurmaktı ev ihtiyaçlarını ise zamanla sırayla alırdık ama mutluyduk ,şimdiki gençlerde ise her şey tamda olsa mutlKılıçğu bulamıyorlar çünkü biz aile büyükleri tüm imkanları çocuklarımız demeden sunduğumuz için mutlu olabilecek  anı yakalayamıyorlar dedi. Düğün yapmanın gerçek maddi olarak zorladığını dile getiren vatandaş insanlar zamana ayak uydururken gösterişe de kaçıyor  durum böyle olunca maalesef düğün sonrası damat ve gelini de aile büyüklerini de zora  bırakıyor dedi.
Az bütçe ile muhteşem düğün nasıl yapılır?
Hayalinizdeki eşi buldunuz ve muhteşem bir düğünle evlenmeyi planlıyorsunuz. Ancak bütçeniz kısıtlı, masraflar ise çok fazla... Hemen pes edip, bir belediyenin nikah salonunda mı dünya evine gireceksiniz?
Yoksa sıradan bir düğünde mi “evet” diyeceksiniz? Peki, rüyalarınızı süsleyen o muhteşem düğün ne olacak? Oysaki herkesin eğlendiği ve ömür boyu unutulamayacak bir düğün yapmak kısıtlı bütçeyle de mümkün!
 Davetli sayısına dikkat: Düğün mekanları genelde kişi başı ücret üzerinden hesaplamaları yaparlar. Bu nedenle davetli sayınıza dikkat etmeyi unutmamanız gerekiyor.
Yakın olmayan kişileri eleyin: Öncelikle ailenizden davetli listesini bir defa daha gözden geçirmelerini ve çok da yakın olmayan akraba ve arkadaşlarını elemelerini isteyebilirsiniz. Böylece davetli sayısını azaltabilir ve kendinize ek bütçe sağlayabilirsiniz.
Yemek için büfe veya kokteyl prolange’ı seçin: Düğünde servis edilecek her şeyin sizin için gerçekten önemli olup olmadığını da düşünmeniz gerekiyor. Oturma düzeni yerine büfe veya kokteyl prolange yapmak daha iyi bir seçenek olabilir. Bu şekilde bütçenizi biraz daha rahatlatıp daha önemli konular için kaynak yaratabilirsiniz.
Hafta içi de evlenebilirsiniz: Yapabileceğiniz bir diğer değişiklik de cuma, cumartesi ya da pazar günleri yerine evlenmek için hafta içi bir gün seçmek. Böylece düğün mekanlarının hafta içi günlerde yaptığı ekstra indirimlerden faydalanabilir ve harika bir fırsat yakalayabilirsiniz. Merak etmeyin, sizi sevenler hafta içi de düğününüze gelecektir.
Organizasyon şirketiyle anlaşın: Düğün asistanı veya organizasyon şirketi ile çalışmak da ek maliyet gibi görünse de size verecekleri tecrübe ve sağlayacakları indirimlerle günün sonunda bu işten sizin karlı çıkmanızı sağlayacaktır.
Düğününüzü iki bayram arası yapın: Ayrıca düğün mekanlarının fiyatları da mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. İki bayram arasında, hafta içi ve kış aylarında fiyatlar %50’ye varan indirimler ile alınabiliyor. Düğününüzü bu tarihler için planlayabilirsiniz.
Beş yıldızlı otelde kokteyl yapın: Tüm bunların yanı sıra bütçeniz dahilinde bir düğün yapmak için öncelikle tarzınıza karar vermelisiniz. Eğer düğününüzü beş yıldızlı bir otelde yapmak istiyorsanız hafta içini seçebilir veya kokteyl prolange seçeneğini düşünebilirsiniz. 
 Kır ve plaj düğününü tercih edin: Ayrıca kır düğününü de tercih edebilirsiniz. Böylece yemyeşil doğa, güzel bir süsleme ve etkileyici bir müzik ile düğününüz unutulmaz bir hale gelebilir. Çünkü insanlar doğada olunca lükse fazla önem vermezler. Bunu küçük değişikliklerle plaj düğünleri için de uygulayabilirsiniz.
Bütçenizi kalem kalem hesaplayın: Son olarak ise bütçenizi kontrol altında tutmayı da unutmayın. En ufak ayrıntıya dikkat edin ve her masrafı hesapladığınızdan emin olun.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku