Güncel

Filyasyon ekibi çalışmalarına devam ediyor

Filyasyon ekibi çalışmalarına devam ediyor

Okunma: 583

8 Eylül 2020 17:29
-A

+A

        Türkiye'de, ilk covid19 vakasının rastlandığı 11 Mart tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından alınan tedbir kararları ile salgın mücadelesi başlatılması ile saha çalışmaları da hız kazandı.Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında artan vakalar ile dikkat çeken Kırşehir’de, oluşturulan filyasyon ekibi çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.Tüik, Kesitsel tipte planlanmış araştırmada Kırşehir, Ankara ve Çankırı İlleriyle birlikte pilot il seçilmişti.Veri toplama süreci 512 gün olan saha çalışmasına 8 Haziran itibariyle başlandı ve Halk Sağlığı Birimi koordinesinde çalışmanın veri toplama kısmında Kırşehir’de, bulunan filyasyon ekipleri arasından 1 doktor ve 1 hemşire ile 1 diğer sağlık çalışanından oluşan üçer kişilik ekiplerle 15’i merkez ilçede olmak üzere il genelinde toplam 22 ekiple sahada taramalar yapılıyor.İlimizde korona virüs ile mücadele çalışmaları aralıksız devam ediyor.
         Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü ve kolluk kuvvetlerinden oluşan filyasyon takip ve denetim ekipleri, virüsü taşıyanların temas ettiği kişileri tespit ve kontrol etmek için 24 saat sahada görev yapıyor.
Korona virüsle mücadele kapsamında Kırşehir’de oluşturulan filyasyon ekipleri, sahada vakaları ve hastanın verdiği bilgilerden yola çıkarak temas ettiği kişileri tek tek araştırıyor. Hastalarla telefonla iletişim kuran ekipler belirlenen adreslere giderek virüsle mücadele veriyor.
         Filyasyon ekipleri öncelikle yeni bir hasta sistemde görüldüğünde vakanın yakın çevresi, ailesi, iş arkadaşlarının da aralarında bulunduğu tüm temaslıları en ince noktasına kadar tarıyor. Hasta evde muayene edilerek tedavi düzenlemeleri yapılıp ihtiyaç varsa hastaneye gönderilmeleri yoksa da ilaçları verilerek, evde tedavi süreci başlatılıyor. Ekipler bu kişilerin sosyal izolasyonunun sağlanması için 14 gün boyunca takip ediyorlar.
        Kırşehirve çevresinde sahaya çıkan ekip, test sonuçları pozitif olan ve sisteme düşen hastaların adreslerine ulaşıyor tek tek onları arıyor sonra evlerine gidiyor, onlara gerekli bilgiler veriyor. Gerekirse ilaç ve hastane işlemlerini hallediyor. Daha sonra vakaların temaslılarını tarıyoruz. Temaslıları da karantinaya alarak tedbir alıyorlar.
Bu kapsamda vatandaşları denetleyen ve hem de uyaran ekipler “Vatandaşlarımızın yapacağı en büyük kural, temizlik, maske ve mesafe. Bu 3 kurala uyulduğu takdirde bu virüsü yeneceğimize inanıyoruz” ifadelerinde bulunuyor.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku