Güncel

Filyasyon ekibine eğitim verildi

Filyasyon ekibine eğitim verildi

Okunma: 892

24 Eylül 2020 15:37
-A

+A

      Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, 271 personel ile şehir genelinde filyaslon çalışmalarını yürütüyor.
      Koronavirüsle mücadele kapsamında Kırşehir merkez ve ilçelerinde oluşturulan filyasyon ekipleri, sahada vakaları ve hastalıklı kişinin temasta bulunduğu kişileri tek tek tespit edip, salgının önüne geçilmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor.
271 personel’den oluşan İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 23’ü Hekim’li 90 filyasyon ekibi, verilen bilgiler doğrultusunda koruyucu kıyafetlerini giyerek belirlenen adreslere giderek görevlerini yürütüyor.
İl Sağlık Müdürlüğü, filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlık çalışanları ile eğitim ve değerlendirme toplantıları yaparak filyasyon sürecindeki güncel bilgileri paylaştı.
       Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görevli Dr. Kaan Tiryakioğlu ve Meral Gökşen tarafından Filyasyon Saha Ekibine yeni katılan personele Saha incelemesi/ filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve temaslılar dâhil koruma ve kontrol önlemlerinin alınması ve Filyasyon’da yapılması gerekenler konulu eğitim gerçekleşti.
Pandemi döneminin dinamik bir süreç olduğunu ifade eden Dr. Kaan Tiryakioğlu ve Meral Gökşen, “Pandemi döneminin ana prensiplerinden bir filyasyon işlemi. Tespit edilen pozitif vakaların ve temaslılarının izolasyona alınması bu işin en önemli parçalarından birisi. Bu süreç el birliği ile yönetilebilecek zor bir süreç. Bu zor döneme rağmen filyasyon ekip sayılarımız yeterli seviyede ve duruma göre ekip sayılarını artırmaktayız. Filyasyon saatlerimiz de oldukça uygun seviyelerde ve aşağıya doğru çekmeye devam ediyoruz. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanması adına yaptığınız fedakâr çalışmalar nedeni ile hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” ifadelerinde bulundular.
SAHA İNCELEMESİ/FİLYASYON: Saha incelemesi/ filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine  yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır.
FİLYASYON NEDİR?
        Filyasyon, virüsün kaynağını tespit etmek amacıyla virüsün temas halinde olduğu kişilerin taranması yöntemine deniliyor. Saha incelemesi olarak da adlandırılan filyasyon, sağlık bakanlığına bağlı bulaşıcı hastalıklar ile mücadele rehberinde "Saha incelemesi/filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır." şeklinde tarif ediliyor. Ülkeler virüs salgınıyla mücadelede genellikle iki yöntem kullanıyor. Bunlardan birisi genel tarama, diğeri de filyasyon yani virüsün temas zinciri içinde olanları tespit etmek ve virüs taramasından geçirmek. Genel taramanın akılcı bir yöntem olmadığını belirten Sağlık Bakanı Koca, filyasyon uygulaması ile nokta atışı yaparak ilerlediklerini söylüyor. Türkiye'nin 81 ilinde 4 bin 600 filyasyon ekibi bulunuyor. Virüsü taşıyanların temas ettiği kişileri tespit eden bu ekipler, yeni tanı süreçleri başlatıyor.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku