Güncel

GAZETECİLER GÜNÜ’NDE YEREL MEDYA MENSUPLARI BİR ARAYA GELDİ

GAZETECİLER GÜNÜ’NDE YEREL MEDYA MENSUPLARI BİR ARAYA GELDİ

Okunma: 308

10 Ocak 2022 17:24
-A

+A

Ekicioğlu, 10 Ocak 2022 Pazartesi günü saat 9.30’da Vali İbrahim Akın’la birlikte ilimizde faaliyet gösteren gazete, televizyon ve ajans temsilcileriyle bir araya geldi
Düzenlenen kahvaltıya Gazetelerimiz İmtiyaz Sahibi Murat Sürmeli, Memleket Gazetesi Muhabiri Filiz Öz, Memleket Gazetesi Genel Koordinatörü Zeliha Karayel ve Yeni Kırşehir Yeşilyurt Gazetesi Muhabiri Erdal Güler katılım sağladı.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü programının açılışını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uçar, günün anlamını belirten konuşmasının ardından mikrofonu sırasıyla Kırşehir Basın Konseyi başkanı Sait Yanık, Kırşehir Gazeteciler cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ve Ahi basın Birliği Başkanı Hasan Eraslan’a bıraktı.
Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, basının vatandaşın gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dili olarak çağdaş demokrasilerin en temel unsurlarından birisi olduğunu ifade ederek şunları ifade etti:
“Demokrasilerde basının “milletin sesi” olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın kuşkusuz özgürlüğüdür.
Basın özgürlüğü, gerçekleri öğrenme ve halka aktarma hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesiyle gerçekleşir.
Basının haber verme ve denetleme başta olmak üzere, görev ve sorumluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Şiddet ve hakaret içermediği sürece, basın atik ilkeleri çerçevesinde düşünceler ve fikirler özgürce ifade edilebilmelidir. Basınımızın da görevini yaparken, hukukun evrensel standartlarından sapmaması, her şart altında toplum yararını gözetmesi, kişi haklarına ve özel hayata saygıyı üstün tutması, bireylerin doğru, sağlıklı haber alma ve bilgi edinmesini sağlama ilkesinden ödün vermemesi, elbette ki önemli bir sorumluluktur.
Sahada olan basın emekçilerimize de demokrasinin gelişimi açısından büyük görevler düştüğünün bilincindeyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle; zor şartlarda görevini yapan tüm basın çalışanlarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor; görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor ve tüm basın emekçilerimize saygı ve selamlarımı sunuyorum.”
Başkan Ekicioğlu’nun konuşmasından sonra söz alan Vali İbrahim Akın ise Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun böylesi bir buluşmayı sağlamasından duyduğu memnuniyetini dile getirerek, gazetecilerin doğru ve gerçek haberi yapmalarının önemini vurguladı.
Konuşmaların ardından Kırşehir Belediyesi tarafından Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize gelişinin 102. Yılı nedeniyle PTT’ye basımını yaptırdığı Hatıra Pulları verildi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku