Güncel

Gaziler Anısı kitabında, Kırşehir Gazisi Yaşar Toprak'ın anılarına yer verildi

Gaziler Anısı kitabında, Kırşehir Gazisi Yaşar Toprak'ın anılarına yer verildi

Okunma: 263

8 Ağustos 2020 16:36
-A

+A

        İzmir Karşıyaka Şubesi Türkiye Muharip Gaziler Dernek Başkanı Halil Taşçı’ nın emeğiyle Gaziler Anısı kitabı çıktı. Muharip Gaziler Derneği İzmir Karşıyaka Şubesi Başkanı Halil Taşçı  tarafından hazırlanan kitapta 600'ye yakın gazinin anıları işlendi.
        Kitabın içeriğinde Kırşehir Gazisi Yaşar Toprak'ın da askerlik anılarına yer verildi.
Gazileri bir araya toplayarak iyi ve kötü günlerinde beraber olmalarını sağlamak adına 3 yıl önce yola çıktıklarını ve üye sayılarının her geçen gün arttığını söyleyen Dernek Başkanı Halil Taşçı, “Gazilerimizi bir araya getirmek yetmiyor. Bu ülkenin bize bedava gelmediğini, birileri tarafından hediye edilmediğini, bunun için çok bedeller ödendiğini, çok kan aktığını yeni nesillere aktarmak zorundayız. Biz Gazi’yiz dün cephede ne sorumluluğumuz varsa bugün de cephe gerisinde aynı sorumluluğu taşıyoruz” dedi.
Türkiye Muharip Gaziler Dernek Başkanı Halil Taşçı’ Gaziler Anısı kitabı, Halil Taşçı adına  Kırşehir Valisi  İbrahim Akın ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun yanı sıra Kırşehirli Muharip Gazi Yaşar Toprak tarafından Hasan Eraslan, Yunus Erdoğdu, İl Jandarma Komutanı Albay Ferhat Kuran ve İl Müdürü Ramazan Baykara'ya takdim edildi.
         İl Müdürü Ramazan Baykara; Kıbrıs Barış Harekatına katılarak Gazilik onuruna ulaşan Muharip Gazimiz Yaşar Toprak ve Şehit Muhittin Akan'ın babası Şükrü Akan bizleri ziyaret ettiler. Ziyarette Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Karşıyaka Şubesi tarafından Kıbrıs Barış harekatına katılan ve Gazilerimizin anılarını içeren bir kitap hediye ettiler. Nazik ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ülkemizin birlik ve bütünlüğü uğruna şehit olan şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize sağlık ve sıhhat diliyorum." dedi. 
Muharip Gaziler Derneği İzmir Karşıyaka Şubesi Başkanı Halil Taşçı  tarafından hazırlanan kitabın konusu Gazilik nedir? Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin tarihçesini, Kıbrıs  Gazilerinin anıları ile Kıbrıs Barış Harekâtı oluşturdu.
Türkiye Muharip Gazileri Karşıyaka Şube Başkanı Halil Taşçı, şunları kaydetti: “45 yıl önce Kıbrıs’ta destan yazmış bu kahramanların unutulmaya yüz tutmuş anılarını üç yıllık bir çalışma ile derlemeye çalıştık. Tarihe not düşmek, bu değerli anıları gelecek nesillere aktarabilmek adına güzel bir kitap oldu. 100’e yakın gazimizin anılarına yer verdik. 600 gazimiz daha var. Bu çalışmanın devamını getirmek, onların da anılarını kitaplaştırmak istiyoruz. Kitabımızın hazırlanmasına emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.”
Gazilerden anılarla Kıbrıs Barış Harekatı bölümünde Kırşehirli Muharip Gazisi Yaşar Toprak’a yer verildi. Yaşar Toprak kitap hakkında yaptığı açıklamada, kitabın 241. Sayfasında Yaşar Toprak'ın askerlik anılarına yer verildi. Yaşar Toprak anılarına dair şunları kaydetti: "Askerlik görevime Burdur Telli Muhabere Bölüğü’nde 1974 yılı mart ayında başladım. Kısa bir süre acemi birliği eğitimi aldıktan sonra sivil ehliyetim olduğu için Konya’da ki 487. Hafif Oto Ulaştırma Taburu’na sevk edildim. Burada usta öğretici olarak bir süre şoförlük eğitimi verdim daha sonra Dört Yoldaki Topçu Taburu’na dağıtımım çıktı. 39. Tümen komutanımın şoförü terhis olduğu için onun yerine ben komutanın şoförlüğünü yapmaya başladım. Taş ucundan bindiğimiz çıkarma gemisi ile 20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs’a çıktık. Karaya ayak bastıktan birkaç saat sonra nerden geldiğini kestiremediğim bir kurşunla omzumdan vuruldum. Beni Kıbrıs Türk kuvvetleri alayının hazırladığı sağlık hizmeti veren bir çadıra götürdüler. Buradaki beş günlük tedaviden sonra tekrar Adana 6. Kolordu Komutanlığı’na dönerek askerliğime orada devam ettim. Askerlik sürem bittiğinde de buradan terhis oldum.”

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku