Güncel

GEREKSİZ ÇAĞRIYA HUKUKİ YAPTIRIM

GEREKSİZ ÇAĞRIYA HUKUKİ YAPTIRIM

2 Mayıs 2018 07:14
-A

+A

   İçişleri Bakanlığının ‘Tek Acil Çağrı Numarası’ kapsamında Türkiye genelinde 24 ilde aktif olarak yürütülüyor. Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, Acil Çağrı numaralarının tek bir çatı altında toplanmasının kendilerine avantaj sağladığını ifade etti.
112 Acil Çağrı Merkezine yapılan tüm çağrıların kaydedildiğini ifade eden Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Amacımız gereksiz aramaları bitirmek” dedi.
İçişleri Bakanlığı bünyesinde, en önemli hizmetlerden birini sunan ‘112 Acil Çağrı Merkezi’ hattı gereksiz çağrılarla meşgul ediliyor. Dakikaların hayati önem taşıdığı çağrı merkezi, Kırşehir'de 2017 verilerine göre toplamda 2 milyon 697 bin 672 çağrı alırken, bu çağrıların yüzde 69’u gereksiz çağrılardan oluşuyor.
             Hedeflerinin gereksiz çağrıları sıfıra indirmek olduğunu ifade eden Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Türkiye genelinde acil sağlık sorunları yaşayan vatandaşlara 7 gün 24 saat esasına göre hizmet sunan 112 Acil Yardım hattı, geçen yıl toplamda 2 milyon 364 bin 912 çağrı aldı. Ama maalesef bu çağrıların büyük bir çoğunluğunu aslı olmayan aramalar oluşturuluyor” şeklinde konuştu.
YILSONUNA KADAR DÜŞER
Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Kurum tarafında verilen eğitimlerle ve bilgilendirme çalışmalarıyla oldukça düştü. Yine istediğimiz oranda değil ama ciddi anlamda ilerleme kaydettik. 2017’de yüzde 81’den, yüzde 69’a düşen gereksiz çağrı oranı, 2018’in ilk üç ayında yüzde 65,5’e düşmüş durumda. Bu gereksiz çağrıların bu yılın sonunda daha da düşeceği kanaatindeyiz” diye konuştu. Asılsız çağrıların, ekipleri gereksiz yere meşgul ettiğini ve gerçekten ihtiyacı olan kişilerin zarara uğrayabileceğinin altını çizen Yüksel, asılsız çağrı yapan kişilere geri dönüş yapıldığını ve 112 Acil Servisin öneminin anlatıldığını belirtti. Bu geri dönüşün yapıldığı kişilere neden, meşgul etmemeleri gerektiğini belirtiyoruz diyen Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Servisleri meşgul etmekte ısrarcı olan kişilere karşı yasal işlem başlatmış oluyoruz ve 2018’de belirlenen 344 TL para cezası uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.
AMAÇ GEREKSİZ ARAMALARI BİTİRMEK
Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü konuya ilişkin: “112 Acil Çağrı Merkezine yapılan çağrıların tamamı kayıt altına alınıyor. Bu kayıt altına alınan aramaların nereden ve nasıl arandığı tespit ediliyor. Bu açıdan vatandaşı suç ve kabahat takibine maruz kalmamaları adına 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul etmemelerini rica ediyoruz. Vatandaşa şunu söylüyoruz; burada amaç para cezasının çekilmesi değil, amacımız gereksiz aramaları tamamen ortadan kaldırmak.” Vatandaşın duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Asılsız çağrıların çoğu bilinçsizce yapılıyor. Personele hakaret, küfür ediliyor. Bu durum personelin motivasyonunu düşürüyor. Bu konuda daha duyarlı olunmasını istiyoruz” dedi.
ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “112 Acil Servis Çağrı Numarasının farkındalığını ve bilinirliğini arttırmak amacıyla afiş ve broşür bastırılmış, tüm okul ve kamu kuruluşlarına ulaştırılması sağlanmıştır. İlimizin yerel radyo ve televizyonları kamu spotu yayınlamaktadır. Ayrıca öğrencilere yönelik bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar zamanla meyvesini vermiş ve günümüze kadar asılsız arama oranları düşürülmüştür” açıklamasında bulundu.
İDARİ YAPTIRIMLAR UYGULANIYOR
Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Gereksiz aramalarda her gün, yemek tarifi soranlar, bankaların veya GSM şirketlerinin müşteri hizmetlerine ulaşmak isteyenler, ambulans gönderinde yarışalım diyenler, pin kodunu öğrenmek için arayanlar ve benzeri aramalara maruz kalıyoruz” dedi. İdari yaptırımların uygulandığına dikkat çeken Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “2017’de 112 Çağrı Merkezini asılsız olarak meşgul eden 105 kişi hakkında idari yaptırım kararı uygulandı. 2018’in ilk 3 ayında ise 58 kişi hakkında idari para cezası uygulandı. Yani eğer asılsız aramalar devam ederse idari para cezaları da devam edecektir” diye konuştu. Gereksiz çağrıları en aza indirmek için yoğun çalışmalar içerinde olduklarını vurgulayan Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Sonuç olarak 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüz tarafından kamuoyunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. İdari yaptırım kararında ise esas yaptırımlar uygulamak suretiyle gereksiz çağrının düşürülmesi hedefliyor ve bunun gerçekleşmesine yönelik çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.
TEK NUMARA HIZLI GÜVENLİK
İçişleri Bakanlığının ‘Tek Acil Çağrı Numarası’ kapsamında yürüttüğü çalışmalar son hızla devam ediyor. Türkiye genelinde 24 İl’de aktif olarak yürütülen projenin son ili olan İzmir’de yapılan açıklamalar sonucunda itfaiye, sağlık, jandarma, AFAD, orman, polis imdat ve sahil güvenlik tek çatı altında birleştirildi.  Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “112 Acil Çağrı Merkezimiz, her türlü çağrıyı 7/24 sürekli erişim esasına göre karşılayıp, ihtiyaç duyulan her yardıma koşuyor. Birden fazla kurumla aynı anda müdahale etmenin, gereksiz çağrıların elenmesinin, aynı zamanda adres tespiti ve kurumlar arası koordinasyonunda kolaylaştığını söyleyebiliriz. Böylece zamandan, maddiyattan ve teknolojiden kar etmiş durumdayız” şeklinde konuştu.
TEK NUMARA ÇOK KAZANIM
Acil Çağrı numaralarının tek bir çatı altında toplanmasının kendilerine avantaj sağladığını ifade eden Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Ülkemizde yardım talep ve ihbarları, çeşitli kurumlara ait 155, 156, 158, 110, 112, 177 ve benzeri acil yardım telefonlarıyla yapılmaktaydı. Ancak acil yardım numaralarının muhtelif ve çok sayıda olması nedeniyle zorluklar yaşanıyordu. Ayrıca karşılaşılan olayın hangi kurum ile kurumları ne derece ilgilendiriyor veya önceliğin hangisinde olduğu konusunda tereddütte düşürmesi işleri daha da zorlaştırıyordu. Acil durum anında kişinin hangi numarayı arayacağı hususunda da tek numaralı sisteme geçilmesi oldukça fayda sağladı” diye konuştu.
SİSTEMİN İKİ TEMEL VE AMACI VAR
Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü: “Bizim kurumumuz için önemli iki husus vardı. İlki, vatandaş tek numara ile kolayca bize ulaşabiliyordu. İkincisi ise acil çağrısı alındıktan sonra en kısa sürede olay yerine ulaşabilmekti. Bu yeni sistem sayesinde ikisini de kolayca uygulanabilir hale getirmiş durumdayız.” 112 Acil Çağrı Merkezi Projesini 4 yıldır güzel bir şekilde yürütüyoruz diyen Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, “Kırşehir'de Acil Çağrı numaralarının bulunduğu birimler, emniyet jandarma, sağlık, itfaiye, AFAD ve orman birimleridir. Kırşehir'de acil bir durum karşısında 112’yi arayan bir kişi durumunu bildirdikten sonra ihtiyaç duyulan birime yönlendiriliyor. Acil Çağrı Merkezini arayan kişiden; isim, adres ve konum bilgileri alınarak acil servislere bildiriliyor. Böylece daha hızlı ve etkin bir şekilde ihtiyaç sahibine yardım ulaştırılmış oluyor” dedi. Kırşehir merkez olarak çevre ilçe fark etmeksizin tüm bölgenin bir merkeze bağlı olduğunu söyleyen Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, aramanın yapıldığı bölgeye en yakın ekiplerin yönlendirildiğini ve 10 dakika içerinde ihtiyaç duyulan bölgede olunduğunun altını çizdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku