Güncel

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, BORSA'DA incelemelerde bulundu...

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, BORSA'DA incelemelerde bulundu...

Okunma: 959

18 Kasım 2020 17:18
-A

+A

      Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde, Kırşehir Ticaret Borsa'sında incelemelerde bulunuldu.
      Bakanlık Kontrol Genel Müdürlüğü Personelleri, İlimiz Tarım İl Müdürlüğü yetkili personelleri ile birlikte TOBB Borsalar Müdürü Yiğit Ateş'in katılımı ile yapılan görüşmelere, Kırşehir Ticaret Borsa adına Genel Sekreter Battal Çelik eşlik etti.
Önümüzdeki dönemlerde hayata geçirilecek olan nakliyesi yapılan hayvanların dinlendirilmesi, yemlenmesi ve sulanması amacı ile en az 12 saat süre ile seyahate ara verilmesine ilişkin olarak yapılacak faaliyetler uygunluğunu görme açısından yerinde yapılan kontrollerde Borsa'da incelemeler yapıldı.
İnceleme sonuçlarının önümüzdeki günlerde netlik kazanacağı bildirildi.
HAYVANLARIN NAKİLLERİ SIRASINDA REFAHI VE KORUNMASI YÖNETMELİĞİ
       Bu yönetmeliğin amacı (24 Aralık 2011 tarihli ve 28152 sayılı) canlı omurgalı hayvanların yurt içindeki nakilleri sırasında korunmaları ve hayvan refahı kurallarına uyulmasını güvence altına almak ve bu kapsamda yapılacak olan resmi kontrollerde uygulanacak esas ve usulleri belirlemektir.
      Yönetmeliğin kapsamında yurtiçinde canlı omurgalı hayvanların nakilleri sırasında hayvan refahına uygun olarak korunması için uyulması gereken usul ve esaslar ile gerçek ve tüzel kişi ve kuruluşlara ait nakil araçlarının taşıyacağı teknik ve
sağlığa uygun asgari şartları, nakil sırasında hayvanlara refakat eden bakıcılar ile nakil araçlarının sürücülerine yeterlilik belgesi, nakil yapan nakliyecilere yetki belgesi ve hayvan naklinde kullanılan araçlara onay belgesi verilmesi veya bu
belgelerin iptal edilmesi için yapılacak iş ve işlemler ile denetim ve yaptırımlarla ilgili olarak yapılacak diğer işler bulunmaktadır.
Yönetmeliğe göre, nakliyesi yapılan hayvanların dinlendirilmesi, yemlenmesi ve sulanması amacıyla en az 12 saat süreyle seyahate ara verilen yerlere “Kontrol istasyonları” denilmektedir. “Uzun yolculuk” ise, nakliyedeki ilk hayvanın hareket ettirildiği andan başlamak üzere 8 saatten daha uzun süren yolculuğu tanımlamaktadır.
         Yönetmeliğin temel prensibi, hayvanların gereksiz yere acı, ağrı hissetmesi veya yaralanmasını önlemektir. Yönetmelik gereğince uyulması gerekli olan genel şartlar, nakliyesi uygun olan hayvanlar, nakliye esnasında hayvanların araca yüklenmesi, indirilmesi,
uygulanan muameleler, nakliye sırasında gerekli ekipman ve prosedürler, yasaklar ve uygulamalar ayrıntılı bir biçimde tanımlanmaktadır.
Bunlara ek olarak, hayvanların cinsiyetlerine, türlerine, yaş gruplarına, canlı ağırlıklarına ve öngörülen yolculuğa uygun olarak yönetmeliğe göre yeterli alan ve yüksekliğin sağlanması gerekmektedir. Koyun ve keçiler için yeterli alan ve yükseklikler ile ilgili, yolculuk türlerine göre ayrı ayrı hesaplanmış olan değeler aşağıda bulunmaktadır. Tablolarda belirtilen yüzey alanı, meteoroloji koşulları ve yolculuk süresi dahil, hayvanların ırkı, büyüklüğü, fiziksel durumu ve yapağı ile kıllarının uzunluğuna bağlı olarak bazı hallerde değişiklik gösterebilir. Örneğin, küçük kuzular için, hayvan başına 0,2 m2’nin altında bir yer sağlanabilir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku