Güncel

GURBETÇİLER İÇİN DÖNÜŞ BAŞLADI

22 Ağustos 2019 07:18
-A

+A


Yıllık izinlerini Kırşehir’de geçirip Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşadıkları bölgelere dönen gurbetçiler, Kırşehir’den ayrılmaya başladılar. Erkenden yola çıkan Kırşehirli gurbetçiler kavurucu sıcağın altında Kapıkule’den çıkış yapmayı beklediler. Avrupa’nın birçok ülkesinden çalışan Kırşehirli Türk işçiler, anavatana gelirken mutlu ve sevinçli ama giderken hüzünlü ve buruk olduklarını söyledi.
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yaz tatillerini ve yıllık izinlerini geçirmek için Kırşehir’e gelen gurbetçiler, yaşadıkları ülkelere dönmeye başladı.
Yılık izinlerini kurban bayramı ile birleştiren Kırşehirli gurbetçiler hem vatan özlemlerini giderdiler hem de Kırşehir ekonomisine katkı sağladılar.
Kırşehir esnafı döviz akışından memnun olduklarını, satışlarının artığını belirttiler. Öğrencilerin yaz tatili sebebiyle evlerine döndükleri bu yüzden işlerinin azaldığını belirten Kırşehir esnafı gurbetçi kardeşlerimiz sayesinde piyasanın tekrar canlandığını söylediler.
Yıllık izinlerini kullanan ve Kurban bayramını sevdikleriyle memleketlerinde geçiren Kırşehirli gurbetçiler dönüş için hazırlanmaya başladılar. Sınır kapısında beklemek istemeyen bazı gurbetçiler erkenden yola çıktı ancak bayram dönüşü yolların yoğun olması nedeniyle Kapıkule sınır kapısında yoğunluk oluştu. Gurbetçilerin rahatlıkla yaşadıkları ülkelere dönebilmeleri için yetkililer önlemlerini aldıklarını bildirdiler.
Kapıkule'de dönüş kuyruğu
Karayoluyla gelerek dönüş için Edirne'den Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih eden gurbetçiler, gümrüklü alanı doldururken, yaklaşık çift sıra 2 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu.
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, gurbetçilerin dönüşlerinde herhangi bir sorun yaşanmaması için tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Tüm peronların açık tutulduğu Kapıkule'de kapasite en üst seviyeye çıkarıldı.
Özel park alanı sosyal ihtiyaçları çözdü
Öte yandan, Edirne Valisi Ekrem Canalp'in girişimleri ile oluşturulan ve bu yıl ilk kez hizmete açılan Edirne Valiliği İl Özel İdare Park Alanı, Türk işçiler tarafından memnuniyetle karşılanırken, yol üzerinde beklemektense, böyle özel bir tesiste beklemenin sosyal ihtiyaçları açısından çok daha iyi olduğunu söylediler.
"Akıcı kapılara yönelsinler"
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, resmi internet sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından anbean sınır kapılarındaki trafik durumunu paylaşarak, gurbetçi vatandaşların sınır kapılarındaki yoğunluk nedeniyle etkilenmemeleri için daha akıcı ve boş olan kapılara yönlenmelerini sağlıyor. Yapılan açıklamada, Kapıkule'nin yoğun olduğu bildirilirken, Hamzabeyli, İpsala, Dereköy ve Pazarkule Sınır Kapıları'nda trafiğin daha akıcı olduğu için o sınır kapılarını tercih etmeleri tavsiyesinde bulunuyor. Edirne Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı trafik ekipleri de kuyruklarda kontrollerini sürdürürken, sıra nizamının bozulmaması için sürücüleri zaman zaman uyarıyor. 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku