Güncel

GÜVENİLİR OLMAK MI YOKSA LİYAKATLİ OLMAK MI?

GÜVENİLİR OLMAK  MI  YOKSA LİYAKATLİ OLMAK MI?

Okunma: 330

2 Ekim 2021 15:56
-A

+A

             Recep Muhlis GÜR’ün “Liderin Kitabı” okunmaya değer bir eserdir.Tarihten  örnekle akıcı bir üsluba sahiptir. Bu  kitaptaki tespitlerden birisini  köşeme taşımak istedim.

                Soru ilgi çekici. İnsanın güvenilir olanını mı seçmeliyiz? Yoksa Liyakatli olanını mı?
           “ Bir insan düşünelim güvenilir ancak beceriksiz, bir diğeri ise  becerikli  fakat güvenilir değil. İdare için hangisini tercih etmeliyiz?
                Bir insan güvenilir olsa da  becerikli değilse  işlerin içinden çıkamayacağı  ve  eline yüzüne bulaştıracağı bir gerçektir. O halde beceriksiz insan  güvenilir olsa da işimize yaramayacaktır.
                Buna karşın bir insan becerikli olsa da  güvenilir değilse , güvenilmez tutum ve davranışları ile  bizi daima zor duruma sokacağı için  bunu da tercih etmek yanlış olacaktır.
                 O halde ikisinden birini tercih etmek zorunda kalırsak ne yapmalıyız?
Bu konu emrimizde çalıştırmayı düşündüğümüz  kişi ile başka bir yere tayin  etmeyi düşündüğümüz  kişi durumuna göre farklı değerlendirilir. Eğer görev vereceğimiz emrimizde çalıştıracağımız biri olacaksa  bu durumda liyakatli fakat güvenilir olmayanı  tercih etmek zorunda kalırız.Zira güvenilir olmayan bu adamın  liyakatinden istifade edip  güven vermeyen haince tutum ve davranışlarına  karşı dikkatli olmak  ve kontrol altında tutarak idare etmekten başka çare yoktur.
                                Aksine görev vermek istediğimizi  uzak bir yere tayin edeceksek bu durumda da  güvenilir fakat liyakatsiz olanı tercih  etmeliyiz.Zira merkezden uzakta görev yapanın  güven vermeyen başına buyruk hareketleri ihanete varan noktalara ulaşırsa  ileride başa bela olabilir.Böyle birinin beceriksizliğini önlemek ve işlerin  daha düzenli yürütülmesini sağlamak içinse,düşük kıdemli olmaları  yahut farklı kariyere sahip olmaları  sebebiyle  onun altında  çalışanları  daha kabiliyetli ve liyakatli olanlardan seçerek  durumu idare etmek  en çıkar yoldur.”

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku