Güncel

KAR YAĞIŞI ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ

KAR YAĞIŞI ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ

22 Ocak 2019 07:21
-A

+A


Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Kırşehir  aralıklarla devam eden kar yağışı bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü
Çifçilikle uğraşan İsmail Kılıç, önceki yıllara göre bu yıl kış mevsiminin yağışlı geçmesi biz çifçileri sevindirdi. Son günlerde etkili olan kar yağışının çiftçiler açısından oldukça sevinçle karşılandığını dile getiren Kılıç, “Bu yıl çifçiler tarlasının ekimini yaptıktan sonra yağışlar aralıklarla devam etti. Önceki yıllarda yağış olmaması nedeniyle toprak yüzeyinde kalan buğdaylar özelliğini kaybediyordu. Bu aylarda yağmur ve kar yağışı olması çiftçilerimiz açısından oldukça sevindirici karşılandı. Şu anda ekili tarım alanları karla kaplandı. İnşallah bundan sonra da bu yağışlar kış boyu devam eder.” dedi. 
Yağışların buğday açısından çok faydalı olduğunu söyleyen Kılıç, “Bu aylarda Kar yağışı ekili hububat alanları için çok önemlidir. Çünkü ne kadar kar yağarsa yağsın buğday için çok faydalıdır. Kar yağması buğdayda oluşabilecek hastalıkları yok eder ve ürünün üzerini örterek yorgan görevi yapar. Soğuk ve dondan etkilenmez. Onların gelişmesini sağlar. Ürünün hasat döneminde daha kaliteli olması, daha verimli olmasına büyük etki eder. 
Bu bakımdan çiftçimiz bu kar yağışına çok sevindi.
 Meteorolojiden edindiğimiz bilgiye göre de kar yağışının devam edeceği belirtiliyor. İnşallah bundan sonrada devam eder.” diye konuştu.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku