Güncel

HERŞEY SOKAKTA BİBER SALÇASI VE PUL BİBER SATARAK BAŞLADI

HERŞEY SOKAKTA BİBER SALÇASI VE PUL BİBER SATARAK BAŞLADI

Okunma: 292

10 Ekim 2020 15:39
-A

+A

       71 yaşında Hulisi Köse  10 yıldır el yapımı biber salçası ve pul biber satarak evinin geçimini sağlıyor.
Yıllardır Hatay’dan getirttirdiği organik biber ile burada eşinin desteği ile biber salçası ve bul biber yaparak sokakta kendi el emeği ile hayat mücadelesini veriyor .
       Gazetemize açıklamada bulunan Hulisi Köse, ”yapmış olduğum biber salçasında acılı ve acısız olmak üzere iki çeşit bulunduruyorum. Kırşehir esnafı olmak üzere bir çok  sabit müşterilerim var. Yapmış olduğum ürünlerin tadına bakıp yıllardır benden pul biberde olmak üzere  biber salçasını kendi ellerim ile bizzat teslim ediyorum. Bütün bunların yanı sıra telefon ile ulaşıp özel siparişte aldığım oluyor”dedi.
COVİT- 19 SEBEBİ İLE SATIŞLARIM DA DÜŞÜŞ YAŞANDI
       Köse, Pandemi sürecinde eskisi gibi satışlarım hızlı ilerlemedi . 3 ay satış yapamadım. Normalleşmeye geçiş sürecinde  tekrardan hareketlilik olsa da  eskisi gibi olmadı tabi, yine  de Allah bereket versin tamamen kesilmese de evime ekmek parasını  götürebiliyorum.
YAZ AYLARINDA SATIŞLARIM DAHA ÇOK
       Kış aylarına nazaran yaz aylarında satışların daha çok olduğunu belirten Köse, biber salçası ve pul biberin yanı sıra bir çok bitkilerinde bulunduğu yeni iş yerini açtığını belirtti.
Köse,Uzun çarşıda Kahramanmaraş Baharatçısı olarak iş yeri açarak dolmalık kuru patlıcan, acı tatlı kuru dolmalık biber,ev yapımı domates salçası,acı tatlı biber salçası ,çok acı pul biber,saf ipek biber,tat pul biber,toz pul biber,limontuzu,isot,sumak,kimyon,nane,kekik,çeşitleri bulunuyor. Kekik Kahramanmaraş’ın dağlarına yetişen kekiği Kırşehir’de müşterime sunuyorum ve kullandıklarında normal markette satılan ürün ile bizim sattığımız kek arasındaki farkı görüyorlar.
YURT DIŞINDAN SİPARİŞ ALIYORUM
        Köse,Hatay’dan getirttirdiği biberler ile elde ettiği salçalara talibin yurt dışından da talep gördüğü ve gurbetçilerin  ilimize dönüş yaptığı aylarda satışların daha yoğunlukta olduğunu bildirdi.
Köse,”Sadece  biber salçası olmayıp yeni açtığım iş yerinde kurutmalık ve bitki çeşitleri de rağbet  görüyor. İl dışından yaşayan hemşerilerimiz ise belirli aylarda toptan alıp bir senelik  biber salçası ve kurutmalıkları da  temin ediyor”dedi.
EN BÜYÜK DESTEKÇİM EŞİM
         Köse,Bütün bu hazırlık çalışmalarımda  en büyük destekçim eşimdir. Eşim ile birlikte bütün çalışmaları birlikte yapıyoruz ,satış işlemini kendim yapıyorum. 10 yıldır bu iş içerisindeyim ve yaşım 71 hayat mücadelesinde birlikte vermenin de gurur anlatılmaz yaşanır.Eşime her daim emeği için teşekkür ederim ve sizin vesilenizle bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku