Güncel

HİLELİ ÜRÜNLERE DİKKAT!

HİLELİ ÜRÜNLERE DİKKAT!

17 Mayıs 2018 07:42
-A

+A


            Ramazanın bereketinden bütün sektörlerin yararlandığını ifade eden esnaflar, bu sene temel gıda fiyatlarının 2017'ye göre yüksek olduğunu ifade ettiler. Esnaflar kahvaltılıklarda ve süt ürünlerinde çok hile yapıldığını ifade ettiler. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte birçok sektörde hareketlilik başladı. Haftalardır işlerin durgunluğundan şikayet eden esnafların yüzü Ramazan ile gülüyor. 3'TEN
Gazetemize konuşan Pazarda ve Çarşıda esnaflar, Ramazan ayının bereketinin kendilerine de yansıdığını ifade etti. Esnaflar,”Ramazan'dan dolayı fiyatlarda bir artış söz konusu değil. Ama bu senenin fiyatlarında 2017'ye göre artış var. Tüketiciler fiyatları yüksek bulup, piyasanın çok altındaki ürünleri almasınlar. Süt ürünlerinde ve kahvaltılıklarda çok hileler yapılıyor. Peynir ve yağlara bitkisel margarin, nişasta, süt tozu karıştırılıyor. Zeytin daha çabuk siyahlaşsın diye aside yatırılıyor” dedi.
Bilinen diğer hileler şöyle:
 Dana kıymaya tavuk sakatatı katılıyor. Kırmızı bibere kiremit tozu ekleniyor.
 Soya baharatla karıştırılıp sucuk imalatında kullanılıyor.
 Kalitesiz bulgura boya katıp ayıp örtülüyor.
Kakaolu fındık kremasında kakao yerine keçiboynuzu tozu, kakao yağı yerine margarin kullanılıyor.
 Baklava ve kadayıfın içine fıstık yerine bezelye konuyor.
Pazarda ve Çarşıda bazı ürünlerin fiyatları şöyle:
Zeytinin kilosu 12-15 lira.
Terayağ 34-38 lira.
 Tam yağlı yoğurt 12 lira.
 Yağsız tuluk köy peyniri 17-18 lira.
Yağlı deri tulum ise 40 lira.
Ette fiyat yükseldi
Kırmızı ve beyaz et sektörünü değerlendiren Kasaplar Lokantacılar Pastacılar Ve Kafeteryacılar Odası Birliği Başkanı Hasan Ünlü ise, "Ramazan nedeniyle hareketlilik var. İşlerimiz birkaç aydır hiç olmadığı kadar yoğun geçiyor. Kırmızı ve beyaz et fiyatlarında son 2 aydır bayağı bir yükseliş var. Kırmızı et fiyatlarında ortalama 5-6 lira, beyaz ette ise 1-2 lira artış söz konusu. Fiyatlar ise kuzu kıyma 50-55 lira. Dana kıyma 40-45 lira. Dana antirikot 57-60 lira. Tavuk kanat 18 lira. Tavuk pirzola 13 lira. Tavuk but 9 lira" diye konuştu.
Ramazan umresi
Mübarek Ramazan ayında iftar ve sahurun olmazsa olmazı hurmada fiyat artışı yaşanmadığını ifade eden esnaf da, “Ramazan ayında her sektör gibi bizlerde nasibimizi aldık. İşlerimiz iyi. Ramazan umresine gidecek olan vatandaşlarımızın da bunda etkisi büyük. Fiyatlarımız geçen sene ile neredeyse aynı. Hudari dublenin kilosu 60 lira. Mebrum duble 60 lira. Safavi 40 lira. Meşruk 30 lira. Rabia hurması 25 lira” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku