Güncel

İKİZAĞIL SPORTİF SAZAN BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI, 30-31 AĞUSTOS TARİHLERİNDE İKİZAĞIL KIZILIRMAK’TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

İKİZAĞIL SPORTİF SAZAN BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI, 30-31 AĞUSTOS TARİHLERİNDE İKİZAĞIL KIZILIRMAK’TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

23 Ağustos 2019 07:15
-A

+A

 

Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği (KASOBDER) tarafından 3.’sü düzenlenecek olan İkizağıl Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması, 30-31 Ağustos tarihlerinde İkizağıl Kızılırmak’ta gerçekleştirilecek. Ödül töreni 1 Eylül Pazar günü yapılacak.
Kırşehir Valisi İbrahim Akın Eşliğinde Ödül Töreni Olacak
Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Er, yaptığı açıklamada yarışma ile ilgili bilgi verdi. Er,” Yarışmamızı 30-31 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Ödül törenimiz 1 Eylül’de olacak. Eğlence gecesi düzenleyeceğiz, sohbetin hâkim olduğunu bir ortam olacak. 31 Ağustos tarihinde öğle yemekleri yendikten sonra yarışmacıların alanları belirlenecek start alacaklar.2’DE
 Yarışmada bir asil yarışmacı bir tane de ise asil yarışmacıya yardımcı kişi olacak. Yarışma 1 Eylül Pazar günü saat 12.00’ye kadar devam edecek. Yarışma sonlandıktan sonra Vali İbrahim Akın eşliğinde ödül töreni yapılacak. Biz de dernek olarak Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir İl Jandarma Alay Komutanı Ferhat Kuran’a plaket taktim edeceğiz. “ dedi.
“Maddi Manevi Desteklere Açığız”
Mustafa Er, Kırşehir protokolüne davetiye göndereceklerini ve bu önemli günde onları aralarında görmek istediklerini belirtti.  Er, “Benim dernek adına tek temennim Kırşehir protokolünün, kurum müdürlerin, memurlarının, eşlerinin ve tanıdıklarının, düzenleyeceğimiz yarışma ve ödül törenine katılmaları ve derneğimizi yalnız bırakmamalarıdır. Biz Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği olarak olta balıkçılığına gönül veren ve bizleri yalnız bırakmak istemeyen Kırşehir halkını yarışmamıza davet ediyoruz. Çevre illerden gelecek olan misafirlerimiz var. Bu etkinlikle beraber Kırşehir’in tanıtımını yapmayı ve insanları eğlendirerek bilinçlendirmeyi planlıyoruz.”
 Derneklerin üye ve bağışlarla ayakta durduğunu belirten Mustafa Er, maddi ve manevi yardımlara açık olduklarını aktardı. Er,” Derneğimiz için ellerinden gelen bir yardım varsa kabul edeceğiz. Derneğimizi ayakta tutmak için yapılacak bağışları kabul ediyoruz. Bize destek olan olursa çok memnun olacağız. “ diye söyledi.
Mustafa Er, yarışmaya katılım ücretinin olduğunu ancak bu ücretin yarışma giderlerini karşılamak için kullanılacağını aktardı. “Yarışmaya katılım ücreti 30 TL olarak belirledik,  katılımcılardan aldığımız bu cüzi ücretle yarışma alanın masraflarını çıkartacağız. Katılım ücretini, masrafları karşılamak amacıyla söyledik, deneğimize aktarılacak bir para değil.” diye belirtti.
Kırşehir’in Tanıtımı Yapılacak
Mustafa Er yarışmanın temel amacının Kırşehir ilinin tanıtımını yapmak ve olta balıkçılığını anlatmak olduğunu belirtti. Sözlerine şöyle devam etti, ”Bizim yarışmayı düzenlememizdeki amaçlardan biri Kırşehir ilinin tanıtımını yapmak, bir diğeri ise insanları derneğimiz aracılığıyla bilinçlendirmek. Derneğimize katılmak isteyen herkese kapımız açık. Yarışmacı olarak kontenjan sınırımız yok bu işe gönül vermiş, merakı olan herkesi bekliyoruz. “
Mustafa Er son olarak, ”Yarışmamızın bu sene 3.’sünü düzenliyoruz. Önceki yarışmalarımızı kaza ve sorun olmadan atlattık. İnşallah bu seneki yarışmayı da sorun yaşamadan atlatırız. “ diye ekledi.
Birlik ve Beraberlik Ortamını Hedefliyoruz
Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Kurucu Başkanı Abdurrahim Yüceer, yarışmanın temelinde birlik beraberlik ve doğa sevgisi olduğunu vurguladı. Yüceer,” Yarışmadaki temel amaç diğer illerden gelen amatör olta balıkçılarıyla bir istişare yapmak, bir birliktelik ortamı oluşturmak.  Hem ferdi olarak hem de çevre olarak var olabilmenin bilinmenin temeli böyle ortamlarda atılıyor. Bu tür etkinlikler Ankara, Konya, Kayseri birçok yerde geçekleştiriliyor. Dernek olarak bizleri de davet ediyorlar.”dedi.
Yüceer,”Sosyal medya üzerinden Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği hesabına girip bizleri takip edebilirler. Yaptığımız etkinlikleri, gittiğimizi yerleri ve yaptığımız toplantıları oradan görebilirler.”şeklinde söyledi.
“Doğayı Korumak Vatanın Her Ferdine Düşer”
İkizağıl Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması’nın içerik olarak doğaya saygıyı içerdiğini belirten Yüceer, doğayı korumayı sadece resmi kurum çalışanlarından beklememek gerektiğini bu habitatın bizlere ait olduğunu söyledi. Yüceer,” Bu vatan, doğa bizlere ait. Doğayı korumak vatanın her ferdine düşer. Bunu sadece resmi kurumlarca görevlendirilmiş kişilerden beklemek yanlış olur. Bizlerde doğamızı korumalıyız ona sahip çıkmalıyız. Bir sivil toplum kuruluşu olarak doğayı korumak, yetiştirmek, sahip çıkmak,  yanlış durumları ihbar etmek bizim de görevimizdir. Doğal zenginlikleri sadece yer altı olarak düşünmemek lazım, orman, çiçek, bitki her türlü habitat bu ülkenin zenginliğin içerisinde yer alıyor. Bu sıralar ülkemizin birçok yerinde orman yangınları var. “diye aktardı.
Balıkların hayvan sınıfında yer almadığının altını çizen Yüceer, bunun sonucunda üzücü olaylarla karşılaştıklarını ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini bildirdi. Yüceer,” Hayvanları koruma yasası çık ancak balıklar hayvan sınıfında yer almıyor. Üreme döneminde olan ve neslinin devamı için korunması gereken balıkları av yasağının olduğu sırada avlamak suç olarak görülmüyor. Ancak bizim gibi derneklerin baskılarıyla, uyarmalarıyla bir yol almaya çalışıyoruz ama bu konu da eksiklikler var. Yaptığımız uyarılar sonucunda bizler suçlu çıkıyoruz. Bu işlerle ilgili kurumların bu olayların üzerine düşmesi gerekiyor. “dedi.
Doğayı Korumak İçin Bilinçli Olmak Önemli
Doğayı korumak için bilinçli olunmasının üzerinde duran Yüceer, birlik ve beraberlikle doğaya sahip çıkarsak her şeyin yoluna gidebileceğini söyledi. Yüceer,” Geçen gün Eskişehir’deydim. Porsuk Çayı’nı gördüm ve su çok berraktı. Eskişehir halkı bu konuda bilinçli. Eskişehir halkının Porsuk Çayı’ndaki balıklara yaklaşımı gördüm. Balıklara yem veriyorlar, oltalarla balık tutanlar vardı. İnsanlar birbirine saygılıydı. Bunlar görmek istediğimiz görüntüler. İnsanların doğa konusunda bilinçlenmesi ve yetkililerin bu konuda çalışma yapması gerekiyor. Bu doğa bize ait ağacıyla, hayvanıyla, deniziyle bize ait. “ diye söyledi.
Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Er ve Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Kurucu Başkanı Abdurrahim Yüceer, son olarak tüm Kırşehir halkını, Kırşehir protokolünü, olta balıkçılığına gönül veren herkesi yarışmaya davet etti ve desteklerini istedi.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku