Güncel

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir: "Yerel Gazeteler Dönüşümlü olarak yayın yapacak"

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir:  "Yerel Gazeteler Dönüşümlü olarak yayın yapacak"

28 Mart 2020 14:30
-A

+A

       Kırşehir Valiliği'nce alınan kararda koronavirüsle mücadele kapsamında il bazında yayımlanan yerel gazeteler dönüşümlü olarak okur karşısına çıkacak.
        COVID-19 küresel salgını dolayısıyla Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu basına destek amacıyla 23.03.2020 tarihinde aldığı kararları kamuoyu ile paylaşmıştı. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedbirleri kapsamında, günlük yerel gazetelerin yayınlarının azaltılması uygulamasına gidildiği belirtilirken ilimizde, Kırşehir Memleket ve Kırşehir Yeni Yeşilyurt Gazetelerimiz ile birlikte günlük yayın yapan gazeteler bu uygulamaya bugün itibarı ile başladı.
        İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir, alınan bu kararlar kapsamında Kırşehir'de vasıflı günlük gazete yayını yapan gazetelerin dönüşümlü yayın yapılmasına karar verildiğini bildiren yazılı açıklamada bulundu.
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
          "Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu, 23.03.2020 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda ülkemizin etkin şekilde mücadele ettiği COVID-19 küresel salgını dolayısıyla, devletimizin ve kuramların aldığı karar ve uygulamalar çerçevesinde, sahada zor ve riskli şartlar altında çalışan gazetecilere ve yayınlarını aksatmadan sürdüren basına destek olmak amacıyla, Kurum Şubesi bulanan illerde geçerli olmak üzere bazı kararlar almıştır.
Alınan bu kararları emsal göstererek Kırşehir İl Merkezinde “Vasıflı” günlük gazete olarak yayımlanan ve resmi ilan yayınlama hakkını haiz. Yeni Aşıkpaşa, 40 Arena, Çınar Kırşehir, Kırşehir Çiğdem, Kırşehir Memleket, Kırşehir Umut Haber ve Yeni Yeşilyurt gazetelerinin sahipleri olarak dönüşümlü gazete yayımlama ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nca alman diğer kolaylıklardan yararlanma taleplerinizi içeren 26.03.2020 tarihli ortak imzalı dilekçeniz Valiliğimizce değerlendirilmiştir.
Talebiniz Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu'nun 23.03.2020 tarihli kararı emsal alınarak,
1-Gazetelerin          kadrosunda görev yapan ve kısa çalışma ödeneği kapsamında gazetelerin kadrosunda görev yapan fikir işçilerinin İŞKUR Müdürlüğünün izni ölçüsünde tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul edilmeleri,
2-Gazetelerden ilgili mevzuat uyarınca aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşlerin müracaat tarihi olan 26 Mart 2020 tarihinden itibaren mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi,
3-Valiliğimizin görev alanında bulunan ilan dağıtım yerlerinde resmi ilanla alakalı günlük gazetelerin sadece il merkezinde bulunması nedeniyle, il merkezi için geçerli olmak üzere en az iki gazetenin yayımlanması kaydıyla aranızda yazılı olarak yaptığınız mutabakatta belirtildiği gibi, mevcut istihkaklarınız oranında pay alarak 40 Arena, Kırşehir Çiğdem ve Yeni Yeşilyurt Gazetelerinin Pazartesi ve Perşembe günleri, Yeni Aşıkpaşa ve Kırşehir Memleket Gazetelerinin Sah ve Cuma günleri, Kırşehir Umut Haber ve Çınar Kırşehir Gazetelerinin ise Çarşamba ve Cumartesi günleri olmak üzere 30 Mart 2020 tarihinden itibaren dönüşümlü olarak yayın yapmaları,
4-Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nca yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar yukarıda belirtilen kolaylıkların ilimizde de uygulanması Valilik Makamının 27.03.2020 tarihli Onayı ile uygun görülmüştür. Bilgilerinizi rica ederim."

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku