Güncel

İl Müdürü Bulut: "Birlikte başaracağız"

İl Müdürü Bulut: "Birlikte başaracağız"

Okunma: 307

15 Ağustos 2020 15:35
-A

+A

           Bütün dünyayı etkisi altına alan her geçen gün artan vaka ve ölü sayılarıyla hepimizi tabii olarak endişeye sevk eden korona virüsü ne yazık ki Kırşehir’de de etkisini gösterdi. Corona Virüs ilk görüldüğü aylarda devletimizin de  aldığı önlemler ile başarıya doğru ilerlemiştik ki, normalleşme sürecinde  vatandaşların rehavete kapılması ile birlikte Corona virüs daha da yaygınlaşmaya devam etti.Kırşehir Corona Virüs salgının mücadelesin de Türkiye’de  ilk beş il arasında yer alırken vatandaşların normalleşmesi  ile birlikte tekrardan  düğünler ,cenaze törenlerin de ve asker uğurlamalarında  kısıtlamalar getirilmek zorunda kaldı. Kırşehir halkı ilk günlerde sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımına dikkat etmesi başarıya götürmüştü . Kırşehir halkının rahatlaması virüsün daha da yaygınlaşması  sebebini verdi ve yetkililer uyardı.
           Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ali Bulut Memleket Gazetesi İnternet Editörü Zeliha Karayel’e yaptığı açıklamada rehavet bulgularını Kırşehir’de hissedilmeye başlandığını belirtti.
           Ali Bulut; 2019 yılında Çin’den bütün dünyaya yayıldı ve aldığımız bütün tedbirlere rağmen maalesef Türkiye de de Corona Virüs bulaştı. Devletimizin aldığı tedbirler sayesinde Türkiye ‘ye giriş geciktirildi.
Bu tedbirler bizim için avantaj oldu malzeme ve cihaz anlamında  tüm hazırlıklarımızı yaptık.Mart ayı sonrasında Ülkemizde bütün illerde görülmeye başladı. Bakanlığımız  sürecin başlaması ile birlikte günlük olarak açıklamada bulundu. Vatandaşlarımızın bakanlığımız dışında yapılan açıklamaya itimat etmemesini özelikle istiyoruz.Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü  olarak il bazında günlük olarak verilerimizi bakanlığımıza bildiriyoruz ve bakanlığımız ihtiyaç duyarsa açıklamada bulunuyor.Kimi zaman Corona Virüs’ün yüksek olan illeri açıklamada bulunurken kimi zaman ise örnek olsun diye veri sayısı düşük olan illerimizi vatandaş ile paylaşımda bulunuyor. Kırşehir beş il arsına girmişti, şimdi ise dünya geneli ve Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de Corona Virüs’ü hissetmeye başladık. Salgın hastalığın daha da ileriye gitmemesi için tedbirler alınması gerekiyordu.İç İşleri bakanlığımız yeni genelgeler bildirirken,  sağlık bakanlığımız ise hasta yatışı ile alakalı yeni kılavuz değişiklikler yaptı,bütün bu çalışmalar, alınan tedbirler ile birlikte vatandaşımız rehavete kapılmamalı.
“CORONA VİRÜSTE REHAVET OLURSA VAKALARDA HIZLI BİR ŞEKİLDE YÜKSELİŞ OLUR”
           Bulut, "Geçtiğimiz hafta  Sayın Vali İbrahim Akın ve Sayın Emniyet Müdürü Murat Türesin ile birlikte esnaflarımız ve düğünlerimizi ziyaret ettik. Ziyaret sebebimiz ise vatandaşlarımızı Corona Virüs’e karşı rahatlama olmaması gerektiğini ve  alınan tedbirler ile tekrardan eski günlere dönüp sevdiklerimiz ile birlikte yarınlara umut ile bakmaktır. Mesafe, hijyen ve maske ,bu üç önemli husus göz ardı ettiğimiz takdirde Dünyada da bizde de vakaların hızlı bir şekilde yayılmasına sebebiyet verecektir.
Biliyorsunuz bu vakaların çoğunluğu bizim bulgu vermeden atlatan gruptan  oluşuyor yani haslarımızın  yaklaşık %80 ‘e yakını hastalığı geçirmesine rağmen bulgu vermiyor ve ayakta atlatıyor, ancak % 20’si belirti gösteriyor. Bu sebepten dolayı bizler diyoruz ki, vatandaşlarımız bizde bulgu yok diyerek yanılgıya düşmemesi gerekiyor herkes kendisi hastaymış gibi  ve karşıdakini koruyarak tedbirleri çok sıkı almalı."
“VİRÜS YAZ GELDİ DİYE YAYILIM DURMADI”
           Bulut; ”Düğünler hızlı bir şekilde başladı ve biz bunun etkisini iki hafta sonra görmeye başlayacağız. Corona Virüs’ün kuluçka süresi var vücudumuza bulaştığı an anında hastalık belirtisini vermiyor vermediği için  bulaşan kişinin etrafına bulaştırma süreci var 10-14 günlük süreç sonrası virüs karşımıza çıkıyor.Bizim geçen haftaki ziyaretlerimiz amacı hastalıklar olmadan  uyarmaktı. İnsanlara virüsün bitmediğini hastalığın halen yaygın bir şekilde devam ettiğini bildirmek. Virüs yaz geldi diye yayılım durmadı ve maske, hijyen ve mesafeye dikkat edilmediği sürece bu virüs yayılmaya devam edecektir” dedi. (ZELİHA KARAYEL)

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku