Güncel

İl Müdürü Bulut; "Hedefimiz vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunabilmektir"

İl Müdürü Bulut; "Hedefimiz vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunabilmektir"

Okunma: 319

13 Ağustos 2020 16:32
-A

+A

          Kırşehir Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi daha modern ve kaliteli hizmet için çalışmalarına devam ediyor.
Kırşehir Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne birçok deri hastalığı tedavisinde kullanılan PUVA cihazı tedarik edildi. Hastaneye yeni alınan bu cihazların devamının geleceği bildirilirken Kırşehirli hastalar tedavi sürecindeki seanslar için il dışına gitmeyecek.
          Birçok deri hastalığı tedavisinde kullanılan Psoralen Ultraviolet A (PUVA) cihazı Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) kliniğinde hizmete girecek.
Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Bulut açıklamasında; “Birçok deri hastalığının tedavisinde kullanılan bu cihaz sayesinde tedavi için il dışına giden vatandaşlarımız artık il dışına gitmeden hastanemizde tedavi olabileceklerdir. Bu cihazın kullandığı hastalık grubu genelde uzun dönem tedavi gerektirdiği için, hastalarımız her seans için il dışına gitmek zorunda kalıyordu. Hedefimiz vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet sunabilmektir, hastanemize yeni alınan bu cihazların devamı gelecektir. Hastanemize hayırlı olsun.” dedi.
PUVA NEDİR?
       Doğal güneş ışınlarının tedavi edici etkisinin ortaya çıkması, ilerleyen süreç içinde yapay ultraviyole kaynaklarının kullanımına yol açmıştır. Zira PUVA cihazı da bu kapsamda kullanılmaya başlamıştır.
Kısa ve bilinen adıyla PUVA, deri hücrelerinin ultraviyole-A ışınlarına duyarlılığını artıran, savunma sisteminin işleyişinin düzenlenmesini kontrol eden Psoralen maddesi ile Ultraviyole A (UVA) ışınlarının birlikte kullanıldığı, cilt hastalıklarının tedavisinde önemli bir yeri olan ve genel olarak foto(kemo)terapi olarak da adlandırılan bir ışın tedavisi yöntemidir.
Konuyla ilgili bilgi veren Cildiye Uzmanı Doç. Dr. Ömer Faruk Elmas; “Sedef hastalığı, alaca hastalığı (vitiligo), yaygın saçkıran, kronik kaşıntı ve deri lenfomaları başta olmak üzere birçok deri hastalığında kullanılabilen ve halk arasında “ışık tedavisi” olarak bilinen fototerapi ünitesidir. Farklı dalgalarda ultraviyole ışınları ile birçok deri hastalığının etkili şekilde tedavi edilebildiği ışık tedavisinde sıklıkla haftada 2-3 seans olarak uygulanan tedavinin süresi ortalama 2-3 aydır.” dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku