Genel

İL MÜDÜRÜ KENAN ŞAHİN'DEN SERALARA ZİYARET

İL MÜDÜRÜ KENAN ŞAHİN'DEN SERALARA ZİYARET

Okunma: 396

15 Mart 2021 15:11
-A

+A

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin ilimizde 2019 yılında Kop kapsamında kurulan seraları ziyaret edip üreticiler ile bir araya geldi.

İl Müdürü Kenan Şahin yapmış olduğu açıklamada;“ Değerli üreticilerimiz. Kırşehir’de adından da anlaşılacağı gibi kır bir alanda tarımla uğraşıyoruz. Kırşehir olarak birçok artımız bulunmaktadır. Hayvancılıkta Türkiye genelinde bir markayız. Yapmış olduğumuz projelerde üzerinde durduğumuz konu birim alandan daha yüksek verim elde etmektir. 2017 yılından itibaren proje birimimizle birlikte Kop Projesi çerçevesinde yapmış olduğumuz toplam 23 projede 250 kişiye 7 milyona yakın destek verdik. Şuan bulunduğumuz 1 dekara yakın alanda üreticimiz yaptığımız maliyeti bir senede amorti edip kara geçmektedir. Bizim 2021 yılında 7 projede 3 milyona yakın bir proje teklifimiz oldu. Bu projelerdeki amacımız birim alandan yüksek verim elde etmek ve istihdam yaratmaktır. İçinde bulunduğumuz alanda çiftçimiz asgari ücretin çok üzerinde bir gelir elde etmektedir. Amacımız bu işletmelerde süreklilik sağlamak, küçük alanlardan büyük gelirler elde etmek ve çiftçinin önünü açmaktır.”
Projeden faydalanan çiftçilerden İsmail Evik Kırşehir’de üretici olduğunu, 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri sayesinde serayı kurduğunu söyledi. Evik bulunduğu alanın daha önce boş bir alan olduğunu herhangi bir üretim yapılmadığını ancak almış olduğu destekle kurduğu sera sayesinde üretim yapmaya başladığını söyledi.
Projeden faydalanan bir diğer çiftçi Mehmet Emin Aydın ise 2 yıl önce İl müdürlüğünden almış olduğu serada 2 senedir aralıksız üretim yaptığını söylüyor. Yaz aylarında salatalık, maydanoz ve domates, kış ayında ise yeşil soğan yetiştiriciliği yaptığını dile getiriyor. Yetiştirdiğimiz ürünleri hem büyük firmalara veriyorum hem de bu sera sayesinde 4 kişiye istihdam sağlıyorum diyor. Son olarak çiftçilerimiz Tarım ve Orman İl müdürlüğü sayesinde aldıkları bu seradan çok memnun olduklarını dile getirip başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ettiler.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku