Güncel

İLAÇ RAPORLARI DOLMAK ÜZERE OLAN HASTALAR DİKKAT!

İLAÇ RAPORLARI DOLMAK ÜZERE OLAN HASTALAR DİKKAT!

Okunma: 192

14 Ekim 2020 15:58
-A

+A

       Pandemi döneminde kronik hastalar sağlık merkezlerine giderek ilaç raporlarını güncelleyemediler. Bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için bakanlık kronik hastaların sağlık merkezlerine gitmelerine gerek kalmadan eczanelerden ilaçlarını alabileceklerini duyurdu. 34. Bölge Aksaray – Kırşehir Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa konu hakkında açıklama yaparak ilaç raporu kullanan hastaları bilgilendirdi.
        31 Aralık 2020 tarihine kadar hastalarımız raporlu ilaçları eczanelerimizden sağlık merkezlerine gitmeden alabilecekler diyen Durukafa şunları kaydetti:
"Pandemi sürecinde bulaş riskini azaltabilmek için yetkililer raporları uzatarak eczanelerden kronik hastaların ilaçlarını alabileceklerini söylediler. Bizde yaklaşık 8 aydır bu işi yürütmeye çalışıyoruz. Hastaları mağdur etmeden elimizden geleni yapıyoruz. Raporlu hastaların raporlarını hastaneye gitmeden karşılıyoruz. Raporlar şu zamana kadar 3 kere ötelendi. Biten raporlar 31 Aralık 2020 tarihine kadar ötelendi.
         31 Aralık 2020 tarihine kadar hastalarımız raporlu ilaçları eczanelerimizden sağlık merkezlerine gitmeden alabilecekler. Bu durum ne kadar böyle sürer bilemiyoruz ama pandemi devam ederse uzatılacağını düşünüyoruz."
         Kronik hastaların raporlu ilaçları hakkında bakanlık düzenleme yaparak normalleşme sürecinde de kronik hastaların 1 Ocak itibariyle süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak açıklamasında bulundu.
Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Covid-19 ile mücadelede 'Sosyal Güvenlik Kurumu Tedbirleri' kapsamında, normalleşme sürecinde de kronik hastaların 1 Ocak itibarıyla süresi dolan sağlık raporları ve reçetelerinin ikinci duyuruya kadar geçerli olacağını belirtti. Selçuk, "Böylece kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastalarımızın, yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak" dedi.
İLAÇ VE TIBBİ MALZEME BEDELİNİ SGK KARŞILAYACAK
       Kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğunun geçici olarak ortadan kaldırıldığını hatırlatan Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzeme bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacağını yineledi. Selçuk, bu kapsamda, daha önce 1 aylık verilen ilaçların da 3 aylık olarak verilmeye devam edileceğini belirtti.
        Bakan Selçuk, ayrıca kronik hastalığı bulunanlar ile kronik hastalık nedeniyle idari izinli sayılan kişilerin, ilaç ihtiyacının karşılanmasında 1 Ocak itibariyle MEDULA sisteminde kayıtlı olan raporların geçerli olacağını hatırlattı.
Öte yandan engelli ve yaşlı aylığı ile evde bakım yardımlarında, süreli engelli raporu bulunan hastaların mevcut raporlarının da ikinci duyuruya kadar geçerliliği devam edecek.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku