Güncel

İlahiyatçı Sosyolog Yazar İdris Durmuş’un Deizm Tehlikesine Karşı Kitabı Yayımlandı

İlahiyatçı Sosyolog Yazar İdris Durmuş’un Deizm Tehlikesine Karşı Kitabı Yayımlandı

Okunma: 201

29 Eylül 2021 15:36
-A

+A

                Gazetelerimiz İmtiyaz Sahibi Murat Sürmeli'yi ziyaret eden Yabanlılar Derneği Başkanı, Ahmet Yesevi Cami İmamı, İlahiyatçı Sosyolog Yazar İdris Durmuş’un, Peygamber Efendimiz’ in Mucizeleri adlı kitabı yayımlandı. Durmuş; Deizm tehlikesinin yaygınlaşması ile ilgili konuyu ele alırken, Peygamber Efendimiz ile birlikte gelen mucizelerle Müslüman olmuş birçok bilim İnsanını da kaleme alıp, Peygamber Efendimiz’ in Mucizeleri adlı kitaba dönüştürmüştür.

Murat Sürmeli'ye yeni çıkan kitabını hediye eden İlahiyatçı Sosyolog Yazar İdris Durmuş gazetemiz Yeni Kırşehir Yeşilyurt'a yaptığı açıklamada; Kitap yazmamın amacı son zamanlarda deizmin yaygınlaşması ile yani Peygambersiz bir din anlayışıyla peygamberi ortadan kaldırma düşüncesidir. Vahyi getiren Peygamber olduğuna göre onu boşa çıkarmak için deizm denilen tehlikeye karşı Peygamber’in öneminden bahsetmek için bu kitabı yazdım. Bu kitabı yazmamın diğer bir sebebi ise Peygamber Efendimiz’in Mucizeleri konusunda fazla eser olmaması. Yüz yıllar önce yazılmış ancak günümüzde; İlim, teknik ve tıpta gelişmiş birçok mucizenin hikmetlerini açığa çıkarmıştır.              Peygamberimizin sünnetlerinin; Abdest hikmeti, gusüldeki hikmet, misvak kullanmaktaki hikmet ve karantina gibi yüzlerce mucizesini ilim açığa çıkarmıştır ifadelerinin kullandı.
“Bir kısmı çıkmış gaybi mucizeler aynen Peygamber Efendimiz’ in işareti gibi olmuştur.”
Durmuş; Bu kitap benim 2-3 yıllık bir çalışmamın sonucu. Beş bölümden oluşan Kitap 313 sayfa buda Bedir ashabının sayısıdır. Her bölümünde oldukça ilginç konular yer alıyor. Bu mucizelerden etkilenip Müslüman olan onlarca bilim insanı vardır. Örneğin İsviçreli bilim adamı Robert Kenzi, abdestteki mucizeyi görüp Müslüman olmuştur. Fransız Musikişinas’da dünyaca ünlü Gilles Girbert kurandaki musiki ahengini incelemiş hiç bir hata bulamamış ve Müslüman olmuştur. Parmak izi mucizesi, Duhan suresin de de geçen gök ve yerin bitişikken ayrılması mucizesi, Atmosfer basıncı aşılayıcı rüzgârlar, ayın ikiye ayrılması, atomun parçalanması gibi mucizeler vardır dedi.
Kitapta geçen daha birçok mucize var. Kitabı okuduğunuz da inanamayacağınız, Kuran’ın ve Peygamber Efendimizin mucizeleri eminim sizleri de çok etkileyecek diyen Duhan sözlerine şöyle devam etti:
                Kuranın verdiği bilgilere hayran kalan Amerika’ da astronomi anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Marshall Johnson’dur. Kanada Toronto üniversitesi embriyoloji profesörü kent l. Moore ceninin anne rahmindeki evrelerini aynen kuranın ve Peygamberimizin aynen haber verdiğini görerek hayrete düşmüş bu ancak Allah tarımdan yazılmış bir kitap Peygamber de ALLAH tarafında gönderilmiştir demiştir.
Mucizelere hayran kalan bilim insanlarını yanında mucizeler kitabı şu şekilde tanımlamıştır; Kitabın 4 bölümü peygamberimizin vefatından günümüze yaşanmış ibretlik hadiselerden bahsedilmektedir. Beşinci bölümde ise dünya çapında tarihî şahsiyetlerin dilinden peygamberiz hakkında söyledikleri vardır. Peygamber efendimizin Allah’ın bildirmesiyle verdiği gayb haberleri Hz. Ebubekir, Hz. Ali, Hz. Osman, Hz. Ömer, hakkında verdiği  haberler  Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'le ilgili verdiği haberler  kisranın bilezikleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
"Mucizenin  gerçek faili Allah'tır" diyen Yazar Durmuş, Allahın mucizeyi peygamberinin elinde gerçekleştirme nedeni onların peygamberliğini desteklemek ve teyit etmek içindir. Mucize Peygamber’in nübüvvetini ispat için tabiat kanunlarına aykırı olarak Allah tarafından verilen ve diğer insanlar tarafından benzerinin ortaya konamayacağı, olağan üstü hal ve fiillerdir diyerek sözlerini noktaladı.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku