Genel

İLÇE GİRİŞİNE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILDI

İLÇE GİRİŞİNE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILDI

Okunma: 477

1 Haziran 2021 14:35
-A

+A

Akpınar Belediyesi, ilçe girişine peyzaj ve çevre düzenleme çalışması gerçekleştirirken, yapılan çalışma kapsamında yol kenarlarına ağaç dikimi ve kaldırım yenilemesi yapıldı.

Refüjlere çevre düzenlemesi yapıldı 
Belediye Başkanı Şükrü Turgut çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada “Kentin çeşitli bölgelerinde ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarını sürdüren ekiplerimiz, ilçe estetiğine olumlu bir görünüm katacak çalışma gerçekleştirdi. Bu kapsamda ekipler yol boyunca ağaç dikimi, kilit taşlar birlikte peyzaj düzenlemesi yaptı. Bu alanda yapılan çalışma sonucunda ortaya güzel görüntüler çıktı” denildi.
Akpınar Belediyesi Yol kenarında ki kaldırımların eskimesi ve ilçeye kötü bir imaj vermesinden dolayı komple yeniliyor.
Peyzaj Mimarları:
Yapılı ve doğal çevrelerin planlama, tasarım, yönetim, koruma ve rehabilitasyonuna sanatsal ve bilimsel prensipler ile yeni anlayışlar gösterirler ya da getirirler.
Peyzaj mimarlığının dünyayı kurtaracağını söylemek yerinde bir ifade olabilir. Neden? Makro ölçekte giderek daha fazla insanın daha geniş ve kalabalık şehirlere göç etmesiyle, şehir tasarımı ve kötü uygulamalar daha kritik hale gelmiş durumda. Şöyle düşünün, gününüzü en çok etkileyen nedir? Diye bir soru sorduğunuzda. Kötü trafik, altyapı eksikliği, duman, ısı, hava kalitesi. Bu şeylerin sağlığınız üzerinde herkesi dakika dakika kötü şekilde etkilemeye başlar. Hepsi Peyzaj Mimarı’ nın görüş alanı içerisinde olur. Trafik yoğunluğu, yoksul şehir planlamasının bir göstergesi arasındadır.
Peyzaj mimarlığı sadece güzelleştirmek değil, bir alan yaratmak, yeni bir yaşam tarzını başlatmak ve yeni bir kamusal alan yaratmak ve aynı zamanda ekolojik çerçeveye odaklanmış kaliteli bir yaşam oluşturmaktır.
Mimari çizimlerle birlikte bir peyzaj planının geliştirilmesi müşterilere daha iyi bir yaşam standardı sunmaktadır. Üstün bir sonuçtan ve önemli bir maliyet tasarrufundan yararlandıklarını garanti eder. Evin tasarımıyla birlikte mülkün tasarımını planlamak, bir projeye daha da kullanılabilir bir yapı haline getirebilir.
Peyzajın öneminin bir başka örneği, çocuklarımızın sağlığı ve psikolojik gelişimleridir. Peyzaj mimarları, çocuklar için doğanın harika ve eğlenceli özelliklerine sahip olmaları için gerekli alanları sağlamak için büyük gayret sarf ederler.
Bu sebeplerle, peyzaj mimarlığının geleceği çok önemlidir. Önemli olmalıdır. Hem devlet olarak hem millet olarak daha fazla önem ve değer vermemiz gereken bir bilim dalı olarak geçer. Çünkü yeşil ve manzara yaşanılabilirlik demektir. Ruhsal ve fiziksel sağlık demektir. Dinginlik ve sakinlik demektir.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku