Güncel

İLHAN, ÇİFTÇİNİN BORÇ KONUSUNU GÜNDEME GETİRDİ

İLHAN, ÇİFTÇİNİN BORÇ KONUSUNU GÜNDEME GETİRDİ

Okunma: 489

4 Kasım 2021 09:57
-A

+A

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İLHAN, çiftçiye yeter dedirten çiftçi borçları hususunu TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirmeyi sürdürüyor. İLHAN, parlamentoda yapmış olduğu konuşmasında kanun kapsamında biriken destekleri dahi alamayan çiftçilerin artık canına tak eden borçları için ivedi olarak düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çekti.
İlhan: "Borçlu Çiftçi Sayısı Artmaya Devam Etmektedir"
İLHAN, ekonomide ülkenin kendine özgü orta ve dar gelirli vatandaşların alım gücünü düşürme üzerine kurulu kağıt üzerinde büyüme ve harcamaların azalması ile enflasyonu düşürme hedefinin başarısız olduğuna vurgu yaparak çiftçiye ilişkin durumu ilk olarak şu sözlerle ele aldı: "Bakınız, mevcut kanundan kaynaklı birikmiş desteklerini alamamış çiftçimiz borç batağındadır. Takibe düşen borçlu çiftçi sayısı günden güne artmakta, malları ve hatta traktörü bile haczedilen çiftçilerimiz bulunmaktadır. Tarım girdilerindeki rekor artış ile gübresiz ekim yapmak zorunda kalan ve elindekini, avucundakini satıp tarlasını ekmeye çalışan çiftçimizi görmemek inanın büyük bir meziyet ister."
Çiftçilerin Kredi Ve Banka Borçları Faizsiz Olarak Ertelenmelidir!
CHP Milletvekili İLHAN, gelecek yıl rekoltenin de düşebileceğinin hesaba katılması ve çok acil bir şekilde çiftçilerin tarım kredi ve bankalara olan borçlarının faizsiz ve uzun vadeli bir şekilde ertelenmesi gerektiğini çünkü konunun Türkiye için hayati derecede büyük önem arz ettiğinin altını çizdi ve şu sözlerle konuşmasını noktaladı: "Buradan tüm milletvekillerine seslenmek istiyorum bari bu konuda Meclis olarak sorumluluk alalım ve hiç beklemeden şu sorunu Meclis'in iradesi ile çözelim."
Ekonomide kendimize özgü orta ve dar gelirli vatandaşlarımızın alım gücünü düşürme üzerine kurulu kağıt üzerinde büyüme ve harcamaların azalması ile enflasyonu düşürme hedefi başarısız olmuştur. Bakınız, mevcut kanundan kaynaklı birikmiş desteklerini alamamış çiftçimiz borç batağındadır. Takibe düşen borçlu çiftçi sayısı günden güne artmakta, malları ve hatta traktörü bile haczedilen çiftçilerimiz bulunmaktadır. Tarım girdilerindeki rekor artış ile gübresiz ekim yapmak zorunda kalan ve elindekini, avucundakini satıp tarlasını ekmeye çalışan çiftçimizi görmemek inanın büyük bir meziyet ister. Önümüzdeki yıl rekoltenin de düşebileceği hesaba katılmalı ve çok acil bir şekilde çiftçimizin tarım kredi ve bankalara olan borçları faizsiz ve uzun vadeli bir şekilde ertelenmelidir zira bu konu ülkemiz için hayati derecede büyük önem arz etmektedir. Buradan tüm milletvekillerine seslenmek istiyorum bari bu konuda Meclis olarak sorumluluk alalım ve hiç beklemeden şu sorunu Meclis'in iradesi ile çözelim.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku