Güncel

İLHAN"KIRŞEHİR'İN SORUNLARINA ÇİFTÇİLERDEN BAŞLADI"

İLHAN"KIRŞEHİR'İN SORUNLARINA ÇİFTÇİLERDEN BAŞLADI"

10 Ağustos 2018 07:46
-A

+A

   CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Kırşehir’deki çiftçilerin sorunları ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
Kırşehir CHP Milletvekili Metin İlhan , ”Kırşehir’in üretim potansiyelinin önemli bir kısmını tarım oluşturmaktadır.” diyerek başladı ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için verdiği soru önergesinde şu konulara değindi ;
1.Toprak Mahsulleri Ofisi, Kırşehir’de ürün fiyatı belirlerken hangi reel ekonomik etkenleri baz almıştır?
2. Üreticinin kuraklık, don, dolu, sel ve su baskınları gibi üretimden kaynaklanan zararları üzerine Bakanlığınızca üreticiyi destekleyici bir çalışmanız var mıdır?
3.TMO’nun Kırşehir ili için belirlediği fiyatlar yukarıda da belirtildiği üzere bir önceki yılın epey altındadır. Bu durum, spekülasyon yolu ile üreticiyi, fiyat manipülasyonu yapan tüccarın eline düşmekten kurtaramamaktadır. Üreticiyi mağdur eden bu fiyat manipülasyonundan kurtarmak için Bakanlığınızın yapmış olduğu bir çalışma var mıdır?
Afet borç ertelemesinde üreticiye yıllık %20 – 25 oranında faiz uygulanmaktadır. Bu faiz oranları neye göre belirlenmektedir? Zira enflasyon oranının Türkiye Merkez Bankası’nın 2018 yılı için enflasyon tahmini % 13,4 iken böyle bir uygulamada enflasyon oranı neden dikkate alınmamaktadır?
Cumhuriyet Halk  Partisi Kırşehir Milletvekili İlhan sadece çiftçilerin değil Kırşehir halkını tüm sorunlarını TBMM'de dile getireceğini söyledi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku