Güncel

İlimiz besicileri için destekler sürüyor...

İlimiz besicileri için destekler sürüyor...

Okunma: 411

11 Kasım 2020 16:25
-A

+A

       Anaç tiftik keçisi başına ilave 20 lira desteğin geçen yıl sadece Mardin, Siirt ve Şırnak illerinde uygulandığı, bu yıl ise uygulamanın tüm illere yaygınlaştırıldığı açıkladı. Kırşehirli besiciler de artık bu destekten yararlanabilecek.
      Geçmiş dönemde İlimizde bulunan koyunların ırkının ıslah ve verimliliğini artırmak için çalışmalar yapılmıştı. İl Müdürlüğünce yapılan Koç Dağıtımı ile ilgili olarak İl Müdürü Kenan Şahin açıklamada bulunmuştu. Açıklamasında; “İlimizde son yıllarda koyunculuk alanında önemli gelişmeler yaşanmış ve hayvan sayımız artmıştır. 2020 yılı itibariyle toplam 252.725 adet koyun mevcudumuz bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde ilimiz ekonomisinde tarım ön plana çıkmaktaydı. Fakat son yıllarda Bakanlığımızın vermiş olduğu destekler ve teşvikler ile koyunculuk sektörü sürekli gelişerek ivme kazanmıştır. Ülke ve yetiştiricilerimizin ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır. Bakanlığımızca “ Hayvancılığı Geliştirmesi Projesi” altında yürütülmekte olan “ Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi” kapsamında ilimizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Akkaraman ırkının  korunması, yetiştiricilerimizin elinde bulunan koyun sürülerine, yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla, et ve süt verimliliğinin artırılarak yetiştiricilerimize ekonomik katkı sağlanması, kan değişiminin sağlanarak, işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanmaktadır.”  ifadelerinde bulunmuştu. KÜÇÜKBAŞ hayvancılıkta mevcut desteklerin sürdürülmesi kapsamında ilimiz besicileri desteklerden her türlü yararlanmaya devam edecek.
       KÜÇÜKBAŞ hayvancılıkta mevcut desteklerin sürdürülmesi, bazı desteklerin artırılması ve yeni desteklerin getirilmesinin sektörün gelişimine katkı sağlayacağı, bu çerçevede anaç koyun başına desteğin 25 liradan 30 liraya, anaç keçi desteğinin ise 25 liradan 35 liraya yükseltildi. Bu yıl ilk defa göçer yetiştiricilere anaç koyun, anaç keçi başına 2 lira ilave destek ödemesi getirildi. 2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, damızlık koyun, keçi yetiştiricileri birliklerine üye yetiştiricilerin, Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı anaç koyun başına verilen desteğin yüzde 20 artışla 25 liradan 30 liraya, anaç keçi başına verilen desteğin ise yüzde 40 artışla 25 liradan 35 liraya çıkarıldığı kaydedildi. Geçmiş yıllardan farklı olarak koyun, keçi ayrımına gidildi. Anaç tiftik keçisi başına ilave 20 lira desteğin geçen yıl sadece Mardin, Siirt ve Şırnak illerine verilirken, bu yıl uygulama tüm illere yaygınlaştırıldığı Kırşehir'deki besicilerinde bundan yararlanacağı kaydedildi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku