Güncel

İlimizde Buğday cücelik virüsü tespit edildi

İlimizde Buğday cücelik virüsü tespit edildi

Okunma: 513

23 Eylül 2020 16:16
-A

+A

       Dünyada ekiliş alanı itibarıyla ilk sırada yer alan tahıllar, her yıl değişik etmenlerin neden olduğu hastalıklar nedeniyle verim ve kalite kayıplarına uğramaktadır. Son yıllarda Türkiye'nin tahıl üretim potansiyeli yüksek olan illerinde görülen ve zaman zaman salgınlara (epidemi) neden olan Sarı cücelik virüs hastalıkları kışlık ekmeklik ve makarnalık buğday başta olmak üzere arpa, yulaf gibi tahıl türlerinin dane verim ve kalitesinde önemli kayıplar oluşturmaktadır.
       İlimizde tahıl üreticilerimiz ilkbahar mevsiminde Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne şikayette bulundu.Şikayetleri değerlendiren İl Müdürlüğü gerekli çalışmaları başlattı.
Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, internet sayfası üzerinden ilimiz buğday ve arpa üretiminde yaşanan cücelik virüsü nedeni bilgilendirme yaptı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından şikayetin görüldüğü değişik üretim noktalarından Arpa ve Buğday numuneleri alınarak laboratuvar test sonuçlarına göre Buğday Cücelik Virüsü ve Arpa Yaprak yanıklığı hastalıkları tespit edildiği açıklaması yapıldı.
       İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konu hakkında şu bilgileri aktardı:
"2020 ilkbaharında ilimiz Arpa-Buğday üretim alanlarında üreticilerimizden gelen
şikayetler sonucunda; Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü konu
uzmanları ilimize davet edilerek yerinde kontroller gerçekleştirildi şikayetin görüldüğü
değişik üretim noktalarından Arpa ve Buğday numuneleri alınarak laboratuvar
testlerine tabi tutuldu.
       Buğday-Arpa Örneklerinde Enstitünün tespit Ettiği organizmalar Buğday numunelerinde; Buğday Cücelik Virüsü (Wheat dwarf virüs- WDV), Arpa numunelerinde; Buğday Cücelik Virüsü (Wheat dwarf virüs-WDV) ile
birlikte Arpa Yaprak yanıklığı (Rhynchosporium secalis ) ve Ağ benek (Pyrenophora
teres) hastalıkları tespit edilmiştir.
      Buğday cücelik virüsü: Böceklerle (Cüce Ağustos böcekleri) taşınan, buğday ve arpa da cüceleşme, gelişme geriliği, kök gelişiminde zayıflama, sararma ve kurumalar yaparak verimde %30-90 arasında kayıplara neden olabilen bir zararlıdır. Bitkilerde soğuğa karşı hassasiyeti önemli derece artırmaktadır. Bu etmen Buğday, Arpa, Çavdar, Tritikale bitkilerinde zarar yapmaktadır."
BUĞDAY CÜCELİK VİRÜSÜ ile MÜCADELEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR:
        Arpa Yaprak Yanıklığı ve Ağ Benek Hastalığı İle Mücadelede: Geç Ekim Yapılmalıdır. Ekim tarihini Kasım ayının başına sarkıt. Hastalığı Taşıyan Böceklerle Mücadele Yapılmalıdır. Yabancı ot temizliğine dikkat edilmelidir.
Münavebe Yapılmalıdır. Nadas-Baklagil-Hububat Nadas-Ayçiçeği-Hububat
ekim nöbetinden biri uygulanmalıdır. Anıza Ekim Yapılmamalı. Sertifikalı Tohum Kullanılmalı ve Tohumluklar bu hastalıklara karşı ruhsatlı bir ilaçla ilaçlanmalıdır.
UYGUN ÇEŞİT SEÇİMİ ÖNEMLİ
       Her yöreye adapte olmuş verim ve kalitesi yüksek, hastalığa dayanıklı veya tolerant çeşitler ekilmeli ve her yıl farklı çeşitler denemekten de kaçınılmalıdır.
MUTLAKA EKİM NÖBETİ UYGULANMALI
       Buğday, arpa, yulaf, tritikale, çavdar, kuşyemi ve mısır üretiminde dane verimini düşüren, unun ve yemin kalitesini azaltan Sarı Cücelik Virüs Hastalıkları ile mücadelede ekim sıralaması yapmak ve ekim nöbeti uygulamak etkili bir mücadele şeklidir. Bu doğrultuda tahıl--yağ bitkisi--yem bitkisi ve tekrar tahıl sıralaması şeklinde üç yıllık ekim nöbeti uygulanmalıdır.
ANIZA EKİM YAPILMAMALI
       Tarlaya üst üste buğday ekmekten veya buğday üstüne arpa, yulaf gibi bir başka tahıl ekmekten kaçınılmalıdır. Çünkü buğday hasadında dökülen daneler erken çıkış yapmakta, yaprak bitlerinin taşıdığı ve bulaştırdığı bu virüsler için hazır depo görevi görmektedir.
YABANCI OTLAR İLE MÜCADELE EDİLMELİ
       İyi bir toprak işleme ile tarlayı ekime hazırlarken ayrık, yabani yulaf, brom otu, kanyaş gibi yabancı otlar yok edilmelidir. Ayrıca herbisitlerle veya çapalama ile tarla kenarlarındaki yabancı otlarla mücadele edilmelidir. Virüs hastalıklarını taşıyan yaprak bitlerine barınak görevi gören, yabancı otlarla mücadele edilmezse hastalık kaynağı ortamda varlığını sürekli koruyacak ve hastalık artacaktır.
ÇOK TOHUM ATMAKTAN VE SIK EKİMDEN KAÇINILMALI
      Dekara 18-20 Kg'dan fazla tohum atılmamalıdır. Yüksek verim ve kaliteli üretim için dekara atılan tohum miktarı 18-20 Kg olarak belirlenmiştir. Böylece kök ve kök boğazı hastalıkları ile tarlada ürünün yatması engellendiği gibi kaliteli buğday ürünü de sağlanmış olacaktır.
DENGELİ VE TOPRAK TAHLİL RAPORLARINA UYGUN GÜBRELEME YAPILMALI
      Özellikle aşırı miktarda azotlu gübre kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu önerilerle birlikte ekimden hasada kadar diğer kültürel faaliyetlere de dikkat edilmelidir.
          Sonuç olarak tahıl üretim alanlarında yaygın şekilde görülen Sarı Cücelik Virüs Hastalıklarına karşı mücadelede en etkili yol; geç ekim (Kasım ayı) ve yöreye uygun çeşit seçimidir. Bunun yanı sıra diğer mücadele yöntemlerinin de usulüne uygun yerine getirilmesiyle etkili bir üretimin gerçekleştirilmesi, üründe verim ve kalitenin artışını sağlayacaktır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku