Güncel

İLİMİZDEN KURBAN MANZARALARI

İLİMİZDEN KURBAN MANZARALARI

27 Ağustos 2018 07:05
-A

+A

     Kurban Bayramı’nın ilk günü, kurban kesiminde yine bilindik görüntüler ortaya çıktı. Çok sayıda yurttaş kurbanlarını kendileri kesmeye çalışırken, çeşitli yerlerinden yaralandı. Acemi kasaplar, hastanelerin acil servislerine hücum etti.  Belediyelerin gösterdiği kurban kesim yerleri de hijyenden yoksundu

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban kesiminde ortaya sağlık ve çevre koşullarına uygun olmayan manzaralar çıktı. Belediyelerin gösterdiği kurban kesim yerlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle birçok yurttaş; sokak, otopark, otoyıkama, park ve arazilerde kurban keserek ortalığı kan gölüne çevirdi. Hijyen koşulları ise hiçe sayıldı.
Belediyelerin belirlediği alanlarda kurbanlık hayvanlarını kestirmeye gelen bazı yurttaşlar, bu alanlardaki kesimlerin hijyenik şartlarda olmadığını, kan temizlenmesi yapılmadan arka arkaya kesimlerin yapıldığından şikâyetçi oldu.
Çocukların gözü önünde kurbanlarını kesenler, çocukların psikolojisini düşünmediği gibi ortaya kötü görüntülerin çıkmasına da sebep oldu. Aileleriyle, kurbanlarını almak için gelen çocuklar, hayvanların kesilmesinden derisinin yüzülmesine, etinin parçalanmasına kadar tüm anları, büyüklerinin yanında izledi.
KASAPLAR HASTANELİK OLDU
Kurban Bayramı’nın gelmesiyle acemi kasaplar yine sahneye çıktı. Yurt genelindeki hastaneler kurbanlıklarını keserken, kendini yaralayan yurttaşlarla dolup taştı. Kimi yurttaşlar elini keserken, kimilerinin de üzerlerine hayvan düştü. Yaralı kasaplara sağlık çalışanları müdahale ederken, durumdan utandığı için inşaattan düştüğünü söyleyen bir yaralı, daha sonra durumu itiraf ederek, “Kurbanı götürürken hayvan üzerime düştü” dedi. Bir başka acemi kasap ise, “Benim suçum değil, bıçağın suçu” şeklinde konuştu.
‘ACEMİ KASAPLAR BÖYLE OLUYOR’
Kurban keserken yaralanan bir başka yurttaş ise, “Kendi kurbanımı kendim keserken bıçağın üzerine düştüm” dedi. Acemi kasap, “Bu işi ben biliyordum ama kendi kendimizi kestik. Aslında ben değil ama ağabeyim kesti” derken, bir diğer acemi kasap ise, “Acemi kasaplar böyle oluyor. Elimi kestim” dedi. Öte yandan kurban kesildiği sırada kan gören bir yurttaş bayılarak hastaneye kaldırıldı.
Yüzlerce kişi yaralandı
Kırşehir: Kurbanlıkları keserken yaralanan birçok kişi yakınlarının yardımıyla ve ambulanslarla hastanelere taşındı. Hastanelerde gerekli tedavileri yapılan acemi kasapların, bıçak ve satır kesiği ile kurbanlıkların tepmesi sonucu yaralandığı öğrenildi. Yaralı kasaplar, tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi.
Ankara: Kurban Bayramı’nın ilk günü kurban keseyim derken kendine zarar veren acemi kasaplar, hastanelerin acil servisine akın etti. Acemi kasaplar arasında kadın, erkek ve çocukların olması dikkat çekti. Bazı yurttaşlar acemi kasaplığını gizlemek için görüntülenmek istemedi. Bir kişi ise komşusunun kurbanlığını keserken diz kapağını kesti.
ÇORUM: Çorum’da da belediye tarafından belirlenen kurban kesim merkezleri ile kendilerine ait mülklerde kurban kesmeye veya kesen kasaplara yardım etmeye çalışırken yaralanan 150 kişi, hastanelerde tedavi altına alındı. Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi edilen yaralılardan Hasan Yeter, yaklaşık 650 kilogramlık kurbanlığı tek başına kestiğini belirterek, “Derisini yüzerken bıçağı elime kaydırdım. Sol el işaret parmağımdan yaralandım. Beş dikiş atıldı” diye konuştu.
KONYA: Bayram namazının ardından kurbanlıkları kesmek için bıçağı eline alan acemi kasaplar kendilerini yaraladı. Çeşitli yerlerinden yaralanan yurttaşlar, kendi arabalarıyla ya da ambulanslarla hastanelerin acil servislerine getirildi. Bazı acemi kasaplar yaralanan ellerini kameralardan gizlerken, ayağını kesen bir yurttaş yakınıyla birlikte hastaneye girişi sırasında, “Herkes elini keser, biz ayağımızı kestik” dedi.
KAYSERİ: Kurban kesmeye çalışırken kendisini yaralayanlar, sabahın saatlerinden itibaren Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ile kentteki özel hastanelerde yoğunluğa neden oldu. Melikgazi ilçesi Keykubat Mahallesi’nde oğullarıyla birlikte kurbanlık hayvanı kesmeye çalışırken kalp krizi geçiren 62 kurban Habip Bostan ise hayatını kaybetti.
Nevşehir: Nevşehir'de, Kurban Bayramı’nda yine bilindik sahneler yaşandı. Bu yıl da kurbanlık satış pazarlarının yanındaki boş alanlar kesimhaneye döndü. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklarını sıra beklemek istemeyenler kendi imkanlarıyla rastgele yerlerde kesti. Kurbanlıklardan akan kanların bir bölümü, çukurları doldurdu, büyük bir bölümü ise, çevreye yayıldı, sakatatlar da bölgeye terk edildi. Kurbanlarını başka bir yerde kesmek isteyen yurttaşların özellikle küçükbaş hayvanlarını taşıma yöntemleri de dikkat çekti. Nakliye ücreti vermek istemeyen bir yurttaş da, kurbanlıklardan birini otomobilin bagajını, diğerini ise arka koltuğa yatırdı, yanında da kendisi oturdu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku