Güncel

İLİMİZDEN YANGIN BÖLGESİNE GİDEN 112 EKİBİMİZ YARALARI SARIYOR

İLİMİZDEN YANGIN BÖLGESİNE GİDEN 112 EKİBİMİZ YARALARI SARIYOR

Okunma: 407

6 Ağustos 2021 16:18
-A

+A

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Muğla'da çıkan orman yangınlarından olumsuz etkilenen görevli ve vatandaşa destek olması amacıyla yola çıkan ve yangın bölgesine ulaşan Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler, çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Ali Bulut, bölgede 3 kişiden oluşan ekibin görev yaptığını kaydetti.
Ali Bulut, "Muğla ilimizde başlayan yangınla mücadele çalışmaları kapsamında ambulanslarıyla birlikte iki 112 ekibi ile 3 kişiden oluşan bir ekibimizi bölgeye gönderdik. Tüm ekiplerimiz canla başla çalışıyor. Bu süreçte hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun, tüm çalışanlara kolaylıklar diliyorum." ifadelerini kullandı.
Yangın bölgesine intikal eden 112 personelimiz, bölgede yaraların sarılmasına katkı sağlıyor.
Bölgede görevli personelimiz Mehmet Çetin (şoför), Onur Kulaksız (ATT), Hüseyin Kaya (ATT) Muğla Akçakaya Mevkii’nde yangın söndürme sırasında yaşanan yaralanma vakalarına anında müdahale ediyor.
Muğlaya yardıma giden ATT'ci Onur Kulaksız, genel anlamda yoğun kaygı ve stres ortamı görüldüğü anlatarak, şöyle devam etti:"Kaygı bozukluğu ve streste vatandaşlarımızın neler yayabilecekleriyle ilgili nefes egzersizi gibi birkaç yöntem sunuyoruz. Bazı kişilerde sosyal izolasyon dediğimiz içe kapanma durumu var. Bu kişilere de sıkıntılarını paylaşmalarını öneriyoruz. Burada vatandaşlara anında ve bulundukları yerde psikososyal destek vermeye çalışıyoruz. Afetler ani gelir ve afete maruz kalanlar bu durumu anlamdıramazlar. Bu yaşadıklarının ne olduğunu bilemedikleri için beyin kaygı, stres üretiyor ve beynimizde karmaşa oluyor. Bu durumları düzeltmek ve faydalı olabilmek adına desteklerimizi sürdürüyoruz. Bundan sonraki süreçte ne yapacaklarını bilmedikleri için karamsarlık var. Zihinleri bu duruma karşı açmak için çabalar veriyoruz. Bu durumların konuşulması onların ruh sağlığına çok yararlı oluyor."Kulaksız, afetin etkilerinin sadece yetişkinler üzerinden değerlendirilmemesi gerektiğine işaret ederek çocuklara yönelik de çalışma yürüttüklerini kaydetti."Onların içi acıdığı kadar bizim de içimiz acıyor" dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku