Güncel

İnsanların vazgeçilmez adresi

İnsanların vazgeçilmez adresi

8 Mayıs 2019 07:47
-A

+A


işsizlik oranının yüksek olması Kırşehir'de, vatandaşlar zamanının birçoğunu çay ocaklarında geçiriyor. Geleneksel kültürün simgesi olan çay ocakları havaların soğumasıyla gelen müşterilere sıcak ortam sunmaya devam ediyor.
ÇAYCILIK BİR KÜLTÜRDÜR
Çay ocağı işleten esnaf , ‘´Çaycılığı bir meslek olarak değerlendirmiyorum bir kültür olarak görüyorum. Bu kültür Osmanlı zamanından bu yana devam etmekte. Bizde, bir kültür şehri olan Kırşehir'imizde bu geleneğe hizmet ediyoruz. Çay ocakları sıcak muhabbetlerin döndüğü bir mekandır. ‘Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül sohbet ister kahve bahane´ düsturuyla, o sıcak ortamın oluşması için bizler elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz´´ dedi.
GÜZEL ÇAY DEMLEMENİN PÜF NOKTALARI
Güzel çay demlemenin püf noktalarını da bizlerler paylaşan esnaf, ‘´Çayın 90-95 derecelik suyla kaynatılması gerek. Demlemenin suyun kaynadığı anda değil de suyun ilk sıcaklığının geçtikten sonra çayın üzerine koyulması lazım. Buharın ve çay kokusunun muhafaza edilmesi için çaydanlığın ağzı bir tıpa ile kapatılıp demleme süresi için en az 20 dakikaya yakın beklememiz lazım. İyi bir çay için temiz su kullanılmalı. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanılmamalı. Ve tabi en önemlisi de çaydanlığınızın bakır veya porselen olmalı´´ diye konuştu.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku