Güncel

İŞİN YOKSA DİLEN!

İŞİN YOKSA DİLEN!

29 Eylül 2018 07:31
-A

+A

   Dolandırıcılığı ve dilenciliği kendilerine meslek edinen bazı insanlar klasik dilencilik ve dolandırıcılık dışına çıkıyor. Her ikisini bir yürüten ve bundan da zerre pişmanlık duymayan insanlar vatandaşların vicdanına dokunarak onları kandırıp ellerinde var olan parayı alıp kayıplara karışıyor ya da mağdur olmaktan dem vurup vicdan sahibi kişilerden elde ettiği gıda yardımlarını alıp bunları da ara sokaklarda yer alan bakkallarda satışa sunuyor. Bu şekilde vicdanen dolandırıldıklarını ifade eden kişiler, vatandaşı uyanık olmaları noktasında uyardı
Yıllardır süre gelen dilencilik ve dolandırıcılık tuzakları can yakmaya devam ediyor. Bu noktada canı yanan vatandaşlar başka canların da yanmaması adına harekete geçerek onları hem dolandırıcılık yapanlara hem de dilencilik yapanlara karşı uyardı.
Konuyla ilgili tepkilerini dile getiren vatandaş: “ Biz hem dolandırıcılık yapan hem de dilenen insanları sadece rahmetli Kemal Sunal’ ın filmlerinde olsun başka filmlerde olsun izlerdik. Başımıza geleceğini tahmin etmezdik.  Görüyorduk etrafımızda ihtiyacı yokken dilenen bunu meslek haline getiren insanları ancak bu farklı bir şey.  Bu hem dolandırıcılık hem dilencilik. Bazıları deli taklidi yapar bazısı, engelli bunlar artık sıradanlaştı maalesef. Şimdikiler farklı bir yöntem uyguluyorlar.  İnsanlar yolda yürürken çalışma gücü bulunan ancak çalışmayan ve işin kolayına kaçarak kısa yoldan para kazanmayı, servet sahibi olmayı hedef edinen bu tür kişiliksizler vicdan sahibi insanları  durdurup ‘Yardıma muhtacız, hanımım yatalak, çocuğum hasta.’ diyor. Sonra bu kişiler vicdan sahibi olan vatandaşlara el açarak yardım talebinde bulunuyor yani dileniyor. Karşı taraf yani vicdan sahibi olan vatandaşlar da Allah rızasını kazanmak ve bu durumdan ötürü sızlayan vicdanlarını rahatlatmak amacıyla varsa ellerinde para veriyor veya para vermek yerine gıda yardımında bulunuyor makarna ve yağ gibi ürünleri bedava onlara tahsis ediyor.  Bu yolla alınan paralar da kişiliksizler tarafından servetlerine olduğu gibi katılıyor. Bunlar aldıkları gıdaları da ara sokaklarda yer alan bakkallarda istediği fiyata satışa sunuyor ve o parayı da cebine atıyor. Bunu fark ettiğimizde artık çok geçti.  Maddi açıdan ziyade vicdanen daha zorumuza giden bu durumu anlatalım bari başkaları da bundan olumsuz etkilenmesin hem manevi açıdan hem maddi açıdan. Bu tür kişilere karşı uyanık olalım. Her önüne gelen dilenciye para vermesinler insanlar hatta hiç vermesinler gitsinler devlet kurumlarında kalan yetimlere, korumaya muhtaç insanlara versinler kurum eliyle. Hiç değilse vicdanlar dolandırılmamış olur, para da iyi yere gitmiş olur” ifadelerine yer verdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku