Güncel

İSTANBUL’DA YILIN AHİ BABASI MUZAFFER KARACA’YA ZİYARET

İSTANBUL’DA YILIN AHİ BABASI MUZAFFER KARACA’YA ZİYARET

26 Eylül 2018 07:37
-A

+A

Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal KAYA, İstanbul ilinde Yılın Ahi Babası seçilen Kırşehirli mücellit ustası 67 yaşındaki Muzaffer KARACA’yı Topkapı’da bulunan işyerinde ziyaret ederek tebrik etti, teşekkürlerini sundu ve birde röportaj yaptı.
Muzaffer Karaca, mücellit sanatının son temsilcilerinden. Kıymetli bir cilt ustası olan Karaca, Topkapı'daki iş yerinde 1800'lü yılların klasik cilt makinelerini de elinde bulunduran tek kişi. Türkiye'de ve Avrupa'da eşi benzeri olmayan cilt makinelerini bulup ilk günkü haline getiren 67 yaşındaki Karaca, "Ben Kırşehirliyim. Ahilik Kırşehir'den başlamıştır, bu ocak emanettir, söndürmeyelim. Ben şu an mesleki aletleri sattığım için bana gelen her işi kabul etmek yerine ciltçi arkadaşlarımıza yönlendiriyorum. Genç ciltçi arkadaşlarla sürekli iletişim halindeyim. Onların da piyasada var
olabilmeleri için bana gelen çoğu işi onlara yönlendiriyorum. Ne kadar iş yaparlarsa o kadar usta olurlar ve birilerini yetiştirebilirler. Müşterilerimi başka usta ve atölyelere götürüp tanıştırıyorum, gençlerden yeni ustalar yetiştirmesini bekliyorum" diyor.
Laf lafı açıyor, konu konuyu açıyor.Sanatın zirvesinde hala makinalarının başında olan Muzaffer KARACA, eskilerden, ustalık çıraklık ilişkisinden ve mesleğinden bahsetti.Biz sordukça içini döktü artık çırak yetişmiyor, usta yetişmiyor dedikçe içimiz burkuldu yüreğimize dokundu sonrada ümitlendirdi.Bana gelen işlerin bir kısmını gençlere gönderiyorum çalışsan, üretsinler ustalıkları pekişsin ve usta yetiştirsinler diye.Ahilikte paylaşmak, kardeşçe yaşamak değilmidir diyerek atölyesini ve yarım aşırın 50 yılın geçtiği ve hale devam ettiği dükkanında tarihe şahitlik eden makinalarını anlattı ve bizleri geçmişe götürdü.Teşekkür ediyoruz Ahi Baba Muzaffer KARACA iyiki sizler varsınız iyiki mesleğine hala hizmet eden ustalarımız var.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku