Güncel

İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 99.Yıldönümü Kutlandı

İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 99.Yıldönümü Kutlandı

13 Mart 2020 15:57
-A

+A

İstiklal Marşı'mızın kabulünün 99.Yıldönümü Kırşehir'de coşku ile kutlandı. Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Aşık Said Salonunda, gerçekleştirilen programa Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, şube müdürleri, çeşitli sivil toplum kuruluşu başkanları,okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.
 "İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle yanan Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı İstiklal Marşı, aziz milletimizin hissiyatına tercüman oldu. Mehmet Akif'in "kahraman ordumuza" ithafıyla başlayan şiiri, Büyük Millet Meclisinin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, oy çokluğuyla Milli Marş olarak kabul edildi. 41 mısra ve 12 kıtadan oluşan İstiklal Marşımız; bağımsızlık, savaş, medeniyet, inanç, maneviyat, cesaret, kahramanlık ve umut gibi temalar üzerine örülmüş büyük bir eserdir.
   Vatan Şairi Mehmet Akif ERSOY, o gün kendisini tebrik edenlere "Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın" diyerek o müthiş ve anlamlı cevabı vermiş,ayrıca bu marşın tamamen Türk milletine ait olduğununu söyleyerek, tüm şiirlerini topladığı Safahat adlı eserinde de İstiklal Marşı'na yer vermemiştir.Bu Yüce milletin şanlı bağımsızlık mücadelesini ölümsüzleştirerek, onurlu müdafaasını destanlaştıran Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'u anmak için ilimizde Sosyal Bilimler Lisesi tarafından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde "Hakk'ın Sesi Mehmet Akif" temalı anma program düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından , Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Okul Müdürü Sezgin Akgün'ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.
   Hazırlanan anma programında  öğrenciler tarafından "Hakk'ın Sesi Mehmet Akif" temalı oratoryo düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy'un dünyaya geliş hikâyesiyle başlayan oratoryo da , Kurtuluş Savaşı yılları ve sonrası, İstiklal Marşı'mızın yazılışı ve kabulü aşaması,Mehmet Akif Ersoy'un yaşayışından vefatına kadar geçen evreler anlatıldı. Son olarak öğrenciler tarafından topluca 'Bayrak' şiirinin okuması ile program sona erdi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku