Güncel

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen: "18 Mart 1915 Çanakkale" gurur günümüzdür...

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen: "18 Mart 1915 Çanakkale" gurur günümüzdür...

18 Mart 2020 11:10
-A

+A

          İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.
İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:
          "Aziz Hemşerilerim, Tarih, geçmişimize bilinçle bakma bilimidir. Geçmişe bakıp geleceğimize yön verirken başarılarımızla gurur duyacağımız; başarısızlıklarımızdan ibret alacağımız bir bilimdir. Bunun adı da millî şuurdur. Millî şuura sahip olamayan milletler yok olmuş, tarihe karışmıştır. İşte bu millî gurur günlerimizden biri de 18 Mart 1915’te Çanakkale’de yaşandı.
I.Dünya savaşı, Osmanlı devletinin dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ettiği bir devler mücadelesiydi. Gözü dönmüş emperyalistler Türk vatanını sömürgeleştirmek, Türk milletini kendine köle etmek için beraberinde getirdikleri yüz binlerce sömürge askeriyle boğaz yolundan Devletin kalbine girebilmek için Çanakkale boğazına pençelerini attılar. Batırılamaz dedikleri koskoca gemileriyle geçip İstanbul’u teslim alacaklardı. Ancak hesapta yanıldıklarını 18 Mart günü anladılar ve şunu öğrendiler: “Çanakkale geçilemez, Türk vatanına el uzatılamaz, özgürlüğü elinden alınamazdı.” Bu yüzden Çanakkale’yi bilmek önemlidir.
Değerli Hemşerilerim, Çanakkale’yi böyle önemli yapan, oraya saldıranlar değil, onları karşılayan asil ruhtur. Bu öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür.  Bu öyle bir ruhtur ki halkım esir yaşamasın diye, özgür ölmeyi yeğleyen insanların ruhudur. Davaları büyüktü, vatan davasıydı. Bu yüzden Mehmetçik arkada kalanların hür ve mutlu yaşaması için en değerli şeyinden vazgeçti. Canını ve kanını feda ettiler. Bu toprakları bir kez daha vatan yaptılar.
Aziz Kırşehirliler, biz durgun görünse bile gönlünde ummanlar coşan, sakin görünse bile kutsal değerlerine el uzatıldığında aslan gibi kükremesini bilen bir milletin evlatlarıyız. Bunu her vesileyle görmek, bu ruhun ölmediğine tanık olmak bizlere ayrı bir gurur ve övünç vesilesi oluyor.
           Hatta bizim topraklarımızdan da böyle aslanların doğduğunu biliyoruz. Kırşehir’den Çanakkale’ye birçok Mehmet gönderdik. Birçok Mehmetler gitti, ama 450’sigeriye dönemedi. Destanlar yarattılar, tarihe Türkün kahramanlığını altın harflerle yazdırdılar. Şehit oldular, toprak oldular, vatana karıştılar. Bazıları da evine dönmeyi başardılar, gazi oldular.
Bu Mehmetlerden biri Çanakkale’de Arıburnu muharebesinde bir manga askeriyle düşmana karşı koydu, onların bir adım ileri gitmelerine izin vermedi. Yaralandı yılmadı, yüzünü geri döndürmedi. O kahramanımız, Çiçekdağı’nın Safalı köyünden Mehmet Çavuş’tur… O, gösterdiği kahramanlıkla, bulunduğu tepeye Cesarettepe adının verilmesini sağlayan, adına Mehmetçik anıtı dikilen Mehmet Çavuş’tur… O Mehmetlerle ne kadar gurur duysak azdır. Onun ve silah arkadaşlarının şahsında bütün şehit ve gazilerimizi saygıyla selâmlıyoruz. Allah onlardan razı olsun. Gani gani rahmet eylesin. Ruhları şad olsun.
Aziz Kırşehirliler, onlar için ölü demiyoruz, onlar diridirler. Eminim ki şimdi bizi izliyorlardır. Biz de bugün onlara diyoruz ki: Bu vatanın semalarında bugün de al bayrak dalgalanıyor, ezan sesleri yankılanıyorsa, bugün bu vatan üzerinde hür ve bağımsız yaşıyorsak, bunu bize sizlerin kanlarınız, canlarınız pahasına armağan ettiğinizi biliyoruz.
Başta bu milleti kurtaran ve Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatan için emek harcamış, alın teri dökmüş; kanını ve canını seve seve feda etmiş; bugün sonsuzluğa göçmüş bütün şehit ve gazilerimize bir kez daha sesleniyoruz: Aldığımız her nefeste sizlere minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Mekânlarınız cennet olsun, hepinize selâm olsun, ruhlarınız şad olsun!... Biliniz ki sizi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız…"

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku