Güncel

KABRİSTANLARA ZİYARETÇİ AKINI

KABRİSTANLARA ZİYARETÇİ AKINI

19 Haziran 2018 07:52
-A

+A


            Kırşehirliler,  Ramazan Bayramı’nda mezarlıklar ziyaretçi akınına uğradı, doldu taştı. Arefe gününden itibaren başlayan mezarlık ziyaretleri Ramazan Bayramı’nın 3.günü akşamına kadar sürdü. Başta Kırşehir’de bulunan 16 mezarlığında dolup taştığı Ramazan Bayramında başta Aşıkpaşa Mezarlığı olmak üzere, Kümbet Altı Mezarlığı, Hızırağa Mezarlığı, Bağbaşı Mezarlığı, Güvercinlik Mezarlığı, Kındam Mezarlığı, Suludere Mezarlığı, Bahçelievler Mezarlığı, Hılla Mezarlığı’, Ökse Mezarlığı, Değirmendere Mezarlığı, Akbayır Mezarlığı, Çaydeğirmeni Mezarlığı, İmaret Mezarlığı, Caferağa Çiftliği Mezarlığı, Gölhisar Mezarlığı'nda yoğunluk yaşandı. Kimi vatandaşlar yakınlarının kabrine su dökerken, kimileri de yakınlarının kabrini düzenleyerek mezarı başında Kuran-ı Kerim okudu, dualar etti.
             Yakınlarını ziyaret eden vatandaşlar, “Her bayram olduğu gibi bu bayram da yakınlarımızı ziyaret etmek için mezarlıkların yolunu tuttuk. Bayramlarda mezarlıklarda yatan yakınlarımızı hatırlıyoruz. Yakınlarımız için dua ettik. Çocuklarımızı da sabahtan buraya getiriyoruz” dedi. Kırşehir'in manevi mimarlarının kabirlerini ziyaret etmek isteyenlerde türbelere de akın etti. Kırşehir Belediyesi yetkilileri ise yaşlı vatandaşları mezarlıklar içerisinde akülü araçlar ile yakınlarının mezarlarının başına gitmelerinde yardımcı oldu. Vatandaşlara görevliler tarafından mezarlık çıkışında gül suyu ve şeker de ikram edildi.
“BOZKIRIN TEZENESİ” UNUTULMADI
25 Eylül 2012 tarihinde kaybettiğimiz “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’ın kabri Ramazan Bayramı’nda sevenlerinin akınına uğradı.
Yaklaşık 6 yıl önce aramızdan ayrılan Neşet Ertaş Bağbaşı’nda bulunan mezarına dışarıdan gelen misafirlerle dolup taştı.Yakınları ve sevenleri, Neşet Ertaş’ın mezarı başında dualar okuyarak unutmadıklarını bir kez daha gösterdiler.
Ziyaretçiler arasında en çok yurtdışından gelen gurbetçiler olurken, il dışından Kırşehir’e gelen misafirler de Neşet Ertaş’ın kabrini ziyaret etmeden Kırşehir’den ayrılmıyor.Ziyaret ederken vatandaşlar “Büyük saz ve söz ustası, Kırşehir’in yetiştirdiği değerli insan Neşet Ertaş’ın yeri kolay kolay doldurulmayacak. İnsanlığıyla, mütevaziliği ile, sesiyle, yorumuyla böyle bir insanın dünyaya bir daha gelemeyeceğini düşünüyoruz. Günümüzdeki bazı sanatçılar onun türküleriyle, bozlaklarıyla meşhur olup, ona ihanet edebiliyorlar. Biz Neşet Ertaş’ı hiçbir zaman unutmayacağız. Bu nedenle memleketimiz Kırşehir’e gelince onu mezarında ziyaret ettik. Neşet Usta’ya, hemen yanındaki babası Muharrem Ertaş’a ve Çekiç Ali’ye dualarımızı okuduk. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun” dediler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku